لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۷

حضور گسترده فرماندهان سپاه در استانداری‌ها؛ رئیسی: وزیران تصمیم‌گیری‌ها را به استانداران واگذار کنند


آرشیو
آرشیو

پس از انتصاب فرماندهان سپاه پاسداران به عنوان استاندار در تعداد قابل توجهی از استان‌های ایران، اکنون دولت ابراهیم رئیسی می‌خواهد واگذاری اختیارات به استانداران را به بهانه «تمرکززدایی» اجرا کند.

علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۱۱ اسفند در توییتی اعلام کرد که بر اساس «نهضت تمرکززدایی» و به دستور ابراهیم رئیسی، وزیر کشور مکلف شده است با هماهنگی وزرا همه اختیارات قابل واگذاری به استانداران را احصا و جهت واگذاری اختیارات در دستور کار هیئت دولت قرار دهد.

همچنین خبرگزاری‌ها در ایران گزارش دادند که ابراهیم رئیسی گفته اصل خصوصی‌سازی یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و دولت باید تصدی‌گری‌های خود را واگذار کند.»

او صبح چهارشنبه در جلسه هیئت دولت، «تمرکززدایی» را «از ضرورت‌های مهم در افزایش کارآمدی نظام اداره کشور» دانست و خواستار آن شد که وزیران «به طور جدی» در پی آن باشند تا «اختیار آن دسته از تصمیم‌گیری‌ها را که نیازی به بررسی و اتخاذ آنها در مرکز نیست، به استانداران تفویض کنند.»

خصوصی‌سازی نهادهای زیرمجموعه دولت در ایران طی سال‌های گذشته بی‌اعتمادی‌هایی را در پی داشته و علاوه بر آن موجب اختلاف میان مقامات شده است، تا جایی که برخی از آن با عنوان «خصولتی» به معنی واگذاری این نهادها به «افراد خاص» با بهای ناچیز به نام خصوصی‌سازی یاد می‌کنند.

واگذاری اختیارات به بهانه «تمرکززدایی» به استانداران در حالی است که بر اساس گزارش‌ها، دست‌کم ۱۰ استاندار در دولت ابراهیم رئیسی از میان فرماندهان سپاه پاسداران هستند.

از جمله عابدین (زین‌العابدین) خرم، فرمانده پیشین سپاه پاسداران آذربایجان شرقی، استاندار همین استان شده است. غلامعلی حیدری، فرمانده پیشین سپاه استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری، استاندار چهارمحال و بختیاری است و یعقوب‌علی نظری، فرمانده سپاه پاسداران استان خراسان رضوی استاندار همین استان شده است. محمدتقی شاهچراغی، فرمانده سابق سپاه پاسداران در استان‌های قم، سمنان و مازندران به‌عنوان استاندار قم، احمد محمدی‌زاده، فرمانده پیشین منطقه دوم نیروی دریایی سپاه پاسداران در بوشهر، اکنون استاندار بوشهر است. مجتبی عبداللهی، مدیر حوزه ریاست و هیئت‌مدیره بنیاد تعاون سپاه پاسداران به‌عنوان استاندار البرز برگزیده شده، صادق خلیلیان، عضو پیشین سپاه پاسداران به‌عنوان استاندار خوزستان، مهدی دوستی معاون سابق هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی قرارگاه خاتم‌الانبیای سپاه پاسداران استاندار هرمزگان، و بهمن امیری مقدم رئیس ستاد سپاه پاسداران استان کرمانشاه استاندار کرمانشاه شده است.

نقش سپاه پاسداران در اقتصاد ایران پررنگ است. از جمله قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا که مهمترین بازوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حوزه ساخت و ساز به شمار می‌رود، علاوه بر فعالیت در حوزه‌های نفت، گاز، پتروشیمی، انرژی، سدسازی، راه‌سازی، شهرسازی، در حیطه فناوری ارتباطات و اطلاعات نیز فعال است و بیش از ۱۳۵ هزار نفر کارمند و کارگر دارد.

سپاه پاسداران همواره به دست داشتن در سرکوب اعتراضات مردم در ایران متهم بوده است.

یک مقام شهرداری تهران پیش از این گفته که قرار است سپاه پاسداران در حوزه اجتماعی شهرداری پایتخت نقش‌آفرینی کند و «کفالت اجتماعی» را به عهده بگیرد.

XS
SM
MD
LG