لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

انفجار مرگبار در اقلیم کردستان؛ استاندار اربیل به صدای آمریکا: اقدامی «تروریستی و برنامه‌ریزی شده» بود


خودروی بمب‌گذاری شده‌ای در انفجار مرگبار اربیل (۱۵ مهر ۱۴۰۱)
خودروی بمب‌گذاری شده‌ای در انفجار مرگبار اربیل (۱۵ مهر ۱۴۰۱)

به دنبال وقوع انفجار مرگبار روز جمعه در اربیل امید خوشناو، استاندار اربیل، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که تحقیقات اولیه نشان داده است این اقدام «تروریستی و برنامه‌ریزی‌ شده بود.»

شورای امنیت اقلیم کردستان روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد یکی از افسران نیروی ضد تروریسم این اقلیم در یک «اقدام تروریستی» کشته شده است. طبق بیانیه شورای امنیت اقلیم کردستان، دو بمب به خودروی این افسر نیروی ضد تروریسم متصل شده بود.

بنا بر گزارش‌ها هاوکار جاف، از افسران بلندپایه ضد تروریسم اقلیم کردستان عراق، ظهر جمعه در انفجار خودرویش در اربیل کشته شد.

چهار تن از جمله، همسر، خواهر، و دو دختر او نیز در این انفجار مجروح شدند.

امید خوشناو، استاندار اربیل، به سوران خاطری، خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در اربیل، گفت که نیروهای امنیتی عصر جمعه دو فرد متهم به دست داشتن در این اقدام «تروریستی و برنامه‌ریزی‌ شده» را دستگیر کرده‌اند.

استاندار اربیل جزئیات بیشتری ارائه نداد.

نیروی ضدتروریسم اقلیم کردستان وابسته به شورای امنیت این اقلیم خودمختار و از دو بخش تشکیل شده است.

بخشی از آن موسوم به «سی‌تی‌جی» وابسته به حزب اتحادیه میهنی کردستان است. بخش دیگر آن «سی‌تی‌دی» وابسته به حزب دموکرات کردستان عراق است.

هاوکار جاف از افسران «سی‌تی‌جی» بود. به گفته شورای امنیت اقلیم او به دلیل تنش‌های اخیر در این سازمان، محل کار خود را به اربیل منتقل کرده بود.

نیروی ضد تروریسم اتحادیه میهنی هم در بیانیه‌ای از نیروهای امنیتی اقلیم خواست که تحقیقات خود را درباره این رویداد آغاز و نتیجه آن را به اطلاع مردم برسانند.

XS
SM
MD
LG