لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۰۲

هراس از تند باد آیرین شدت می گیرد


هراس از تند باد آیرین شدت می گیرد
هراس از تند باد آیرین شدت می گیرد

بادهای نیرومند و باران سنگین بخش هایی از خط ساحلی آمریکا را می کوبد، و نخستین گلوله را در حمله تندباد آیرین به کرانه های شرق آمریکا شلیک می کند.
تندباد بامگاه شنبه به ساحل تاخت، و همراه با بادهایی بسرعت ۱۴۰ کیلومتر در ساعت در ایالت کارولینای شمالی فرود آمد.


تندباد درخت ها را سرنگون کرده، خیابان ها را با سیل پوشانده و جریان برق به ده ها هزار خانه را قطع کرده است. چندین مرگ مرتبط با آن نیز گزارش شده است.
مرکز ملی تندباد آمریکا گفت انتظار می رود سیستم گسترده توفان با سرعت حدود ۲۴ کیلومتر در ساعت بحرکت بسوی شمال و شمال شرقی ادامه دهد. هواشناسان هشدار دادند توفان در غروب و ساعات شب بدون از دست دادن قدرت خود از منطقه واشنگتن خواهد گذشت.


پیشتر در روز شنبه، پرزیدنت اوباما از مرکز فرماندهی که در آن مقامات اورژانس سرگرم هماهنگ ساختن پاسخ به تند باد هستند دیدن کرد. او هشدار داد که وضع در ۷۲ ساعت آینده حساس خواهد بود.
آقای اوباما قبلا هشدار داده است که تمام نشانه ها حاکی است آیرین توفانی «تاریخی» است و ملت باید برای روبرو شدن با بدترین وضع آماده باشد.


رییس جمهوری شامگاه جمعه یک روز زودتر به تعطیلی در ماساچوست پایان داد و به واشنگتن بازگشت. او به آژانس ها و سازمان های مسئول دستور داده است مطمئن شوند که تمام منابع لازم در دسترس باشد.


روز شنبه همچنین جانت ناپولیتانو وزیر امنیت داخلی به ساکنان مسیر پیش بینی شده تند باد هشدار داد تمام هشدار ها را جدی بگیرند و گفت «این فقط یک آغاز است.»
ناپولیتاتو گفت هرکسی در منطقه که از او خواسته می شود خارج شود، باید چنین کند، و گفت کسانی که از آنها خواسته نمی شود بیرون بروند باید در خانه بمانند.


هواشناسان می گویند بادهایی با نیروی تندباد تا ۱۵۰ کیلومتر دور تر از چشم توفان احساس می شود، و بادهایی با نیروی توفان منطقه حتی بزرگتری را می کوید. آنها گفتند همچنین خطر شکل گرفتن گردباد در حاشیه خارجی توفان وجود دارد.
مسئولان اورژانس هشدارمی دهند در حالی که توفان بطرف شمال می تازد، آنها امواج بزرگ، سیل های بیشتر و قطع عمده جریان برق را انتظار دارند. هم اینک سازمان های خبری از چند مرگ که توفان نسبت داده می شود خبر می دهند.
صلیب سرخ آمریکا می گوید حدود ۱۳ هزار نفرساعات شب را در پناهگاه ها گذراندند و ده ها سرپناه اضافی باز می کند.

مایکل بلومبرگ شهردار نیویورک دستور نخستین تخلیه اجباری شهر را صادر کرده است. نزدیک به ۲۵۰ هزار نفر خانه هایشان را در محله هایی از جمله ناحیه وال استریت ترک کردند.

در همین حال، تمامی سیستم حمل و نقل همگانی نیویورک، از جمله ترن های زیر زمینی و اتوبوس ها، روز شنبه متوقف شده است. هر سه فرودگاه نیویورک نیز در نیمروز تعطیل می شوند.

شرکت های هواپیمایی هم اینک صدها پرواز را لغو کرده اند و سرویس های ترن در بخش هایی از شرق آمریکا تعطیل شده اند.

آیرین نخستین تندبادی است که آمریکا را در سه سال گذشته به طور جدی تهدید می کند و تاکنون موجب مرگ یک تن در پورتوریکو و دو تن در جمهوری دومینیکن شده و ده ها خانه را در جزایر باهاما ویران کرده است.

تهدید تندباد همچنین مراسم گشایش بنای بادبود مارتین لوتر کینگ در واشنگتن را به تاخیر انداخته است.

XS
SM
MD
LG