لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۶

آيرين کماکان سواحل شرقی آمريکا را می کوبد


ساکنان یک محله در شهر نیویورک در حال ترک منطقه پیش از رسیدن توفان آیرین - ۲۷ اوت ۲۰۱۱
ساکنان یک محله در شهر نیویورک در حال ترک منطقه پیش از رسیدن توفان آیرین - ۲۷ اوت ۲۰۱۱

توفان دريایی آیرين روز يکشنبه نيز به کوبيدن مناطق ساحلی شرق آمريکا، با ريزش باران های شديد و وزش بادهای قوی ادامه داد. آیرین تا کنون در مسير خود به سوی شمال، ضمن کشتن دست کم هشت نفر، ترافيک زمينی و هوایی را فلج کرده است.

مرکز توفان شناسی آمريکا می گويد آيرين با بادهایی که قدرت وزش آنها نزدیک به ۱۲۰ کيلومتر در ساعت است در شرف رسيدن به نيويورک است. هواشناسان می گويند قدرت وزش اين بادها و اثر آنها بر طبقات بالاتر در بسياری از آسمانخراش های نيويورک به مراتب بيشتراز طبقات پایين تر احساس خواهد شد. به پيش بينی هواشناسان ، آيرين بعد از ظهر روز یکشنبه به ايالت نيوانگلند و هنگام شب، به کانادا می رسد.

آيرين، مقام ها را وادار ساخته است دو نيرگاه برق اتمی، يکی در مريلند و يگری در نيوجرسی را موقتا از کار بياندازند. مقام ها می گويند اين نيروگاه ها سالم هستند و هيچ آسيبی به آنها وارد نشده است.

آيرين پيشتر در روز شنبه هنگام عبور از فراز کارولينای شمالی، با سرعت ۱۴۰ کيلومتر در ساعت، بسياری از خيابان ها را زير آب برد و بسياری از درختان را از جا کند. آيرين بعدا به واشنگتن و نواحی اطراف آن رسيد و آثاری مشابه از خود بجا گذاشت.

نزدیک به دو ميليون خانه و کسب کار در شرق آمريکا فعلا فاقد برق است. ده ها ميلیون نفر در مسير اين توفان بودند.

در همين حال گردبادهای ناشی از توفان دريایی آيرين چندين خانه را در ايالت های دلور و ويرجينا خراب کرده است. مقام ها به سکنه نيويورک و مناطق اطراف آن نيز در مورد احتمال مواجه شدن با گردباد هشدار داده اند.

روز شنبه، باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا از مرکز فرماندهی فوریت های امداد دیدن کرد. مسئولان در این مرکز وظیفه هماهنگی واکنش های لازم به توفان آیرین را برعهده دارند.

هواشناسان می گویند شدیدترین بادهای آیرین، تا ۱۵۰ کیلومتری چشم توفان حس می شود.

نیروی دریایی آمریکا، به ناوگان دوم خود در سواحل ایالت ویرجینیا دستور داده است برای جلوگیری از آسیب دیدن احتمالی، به دریا برود.

XS
SM
MD
LG