لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۸

گزارش: القاعده مسئولیت بمب گذاری های بغداد را به عهده گرفت


گزارش: القاعده مسئولیت بمب گذاری های بغداد را به عهده گرفت
گزارش: القاعده مسئولیت بمب گذاری های بغداد را به عهده گرفت

مقامات عراق گروه های خارج از کشور را به تحریک در اجرای این انفجارها متهم کرده اند

شاخه گروه القاعده در عراق که زیر نام حکومت اسلامی عراق فعالیت می کند، مسئولیت بمب گذاری های انتحاری روز یکشنبه در بغداد را که به کشته شدن بیش از یکصد و پنجاه تن منجر شد، بر عهده گرفته است.

مقامات عراق گروه های خارج از کشور را به تحریک در اجرای این انفجارها متهم کرده اند.

دو روز پس از بمب گذاری های انتحاری خونبار بغداد که بیش از یکصد و پنجاه کشته بر جای گذاشت، یک گروه عراقی مرتبط با القاعده مسئولیت این حمله ها را بر عهده گرفت.

این گروه با انتشار پیامی در تارنمای خود ادعا کرد شهدای این گروه به «پناهگاه خائنان» در منطقه سبز بغداد در نزدیکی مقر دولت حمله کرده اند.

وزارت دادگستری و مقر فرماندهی دولت استانی بغداد بر اثر این انفجارها ویران شدند.

بیانیه اینترنتی القاعده، دولت عراق را «ستون های صفوی و دولت انکار در سرزمین خلیفه» نامیده و دولت اکثریت شیعه عراق در قلب سرزمین سنی را به دست نشاندگی ایران متهم کرده است.

همین گروه مسئولیت انفجارهای انتحاری مشابهی در ماه اوت را که نود و پنج کشته بر جای گذاشت، بر عهده گرفته است.

هیچ یک از این ادعاها اثبات نشده اند و مقامات عراق به کرات گروه های داخل کشورهای همسایه را به اجرای این عملیات متهم کرده اند.

هشیار زیباری، وزیر امور خارجه عراق، سوریه را به ایفای نقش در بمب گذای ماه اوت متهم کرده است اما وی هنوز در مورد نقش دمشق در انفجارهای اخیر اظهار نظری نکرده است.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق از یک دیوان بین المللی خواست تا مسئولان بمب گذاری های ماه اوت را محاکمه کنند. وی آن ها را «بعثیان وابسته به صدام حسین و ساکن سوریه» نامید.

عبدل محمد جاسم، وزیر دفاع عراق به طور خاص سوریه را به دست داشتن در بمب گذاری های هفته گذشته متهم نکرده، اما تاکید کرد شواهدی وجود دارد که آموزش و حمایت این بمب گذاران از خارج از عراق بوده است.

وی تاکید کرد نهادهای اطلاعاتی عراق شواهدی در اختیار دارند که حمایت و تجهیزات مورد نیاز این انفجارها از خارج از کشور تامین شده است و دولت در حال تحقیق برای یافتن منبع مالی این گروه در خارج از عراق است.

سوریه قویاً هر گونه ارتباط با بمب گذاری انتحاری ماه اوت بغداد را رد کرده است. این انفجارها دو کشور را در آستانه قطع روابط دیپلماتیک قرار داده است.

میانجی گری دیپلماتیک ترکیه در نهایت تنش های بین عراق و سوریه را اندکی کاهش داد.

وزیر کشور عراق انفجارهای اخیر بغداد را به شدت محکوم کرده است. وی خواستار اتخاذ کلیه تدابیر امنیتی برای پیشگیری از حمله های مشابه و حفظ امنیت مردم عراق و نیز اشد مجازات برای عاملان این انفجارها شده است.

XS
SM
MD
LG