لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۳

علی قيدان: ارتش عراق آماده است مسئوليتهای امنيتی را از نيروهای آمريکايی تحويل بگيرد


يک فرمانده بلندپايه ارتش عراق ميگويد که نيروهای عراقی به خوبی اين آمادگی را دارند که در پی خروج نيروهای رزمی آمريکا از خاک عراق در پايان ماه اوت جاری پاسداری امنيت در کشور را بر عهده بگيرند.

علی قيدان فرمانده ارشد ارتش عراق روز دوشنبه اظهار داشت که نيروهای امنيتی عراق بخوبی آماده هستند تا در جريان اين مرحله انتقالی تمامی مسئوليتهای امنيتی را از نيروهای آمريکايی تحويل بگيرند.

اين فرمانده در يک کنفرانس خبری در مرکز شهر بغداد افزود «در پايان سال ۲۰۱۱ ما مسئول تمامی وضعيت امنيتی در عراق خواهيم بود.»

در حالی که ۷ سال از حمله نظامی تحت رهبری آمريکا برای سرنگونی رژيم صدام حسين، رهبر پيشين عراق، سپری شده است دولت ايالات متحده شمار سربازان رزمی آمريکايی در عراق را در تاريخ اول ماه سپتامبر پيش رو از حدود ۶۵ هزار کنونی به ۵۰ هزار کاهش خواهد داد و اين در حالی است که شمار سربازان آمريکايی در عراق در اوج درگيريها بالغ بر ۱۵۰ هزار نفر بود.

رابرت کُن، ژنرال آمريکايی، ميگويد که سربازان باقيمانده عمدتاً يک نقش مشاوره يی خواهند داشت و ضمن حمايت از نيروهای عراقی آنان را تعليم خواهند داد.

ژنرال آمريکايی ميگويد «اين انتقال در واقع از زمانی آغاز شد که ما در ماه ژوئن ۲۰۰۹ از شهرهای عراق خارج شديم که يک رويداد مهمی بود زيرا هنگامی صورت گرفت که عراقی ها مسؤليت يکی از دشوارترين چالشهای امنيتی در کشور را که همان شهرها و نواحی شهری است، برعهده گرفتند و از آن زمان، يک روند انتقالی جريان يافته است که طی آن عراقيها بمرور مسئوليتهای بيشتری را تقبل کرده اند.»

ژنرال کُن همچنين ميگويد که سربازان باقيمانده آمريکايی به مأموريتهای ضدتروريستی دست خواهند زد و از برنامه های غيرنظامی آمريکا در عراق حراست بعمل خواهند آورد.

در عراق ميزان خشونت بطور کلی از هنگامه نبردهای قومی و جناحی در سالهای ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ ميلادی فروکش کرده است ولی بمبگذاريها و حملات انتحاری همچنان امری رايج در سرتاسر کشور است.

تنها در ماه ژوئيه سال جاری حدود ۴۰۰ شهروند غيرنظامی در انواع حملات کشته شدند که به گفته مقامات عراقی، تقريبا ۲ برابر شمار تلفات در ماه ژوئن است.

XS
SM
MD
LG