لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۷

سازمان ملل محدوديت های عليه عراق را لغو می کند


سازمان ملل محدوديت های عليه عراق را لغو می کند
سازمان ملل محدوديت های عليه عراق را لغو می کند

شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است روز چهارشنبه محدوديت هايی را که هنگام تجاوز صدام حسين به کويت در سال ۱۹۹۰ عليه عراق وضع کرده بود، لغو کند.

انتظار می رود شورای امنيـت يک رشته قطعنامه ها،را که برای احياء موقعيت بين المللی عراق در نظر گرفته شده اند از جمله طرح پايان دادن به برنامه نفت برای غذا را به اجرا گذارد. آن برنامه به عراق اجازه می داد کالاهای مورد نياز انسانی خود را در برابر فروش نفت، ابتياع کند.

لايحه ديگری محدوديت های عليه عراق را که آن کشور را از توسعه برنامه اتمی غيرنظامی باز می داشت نيز، ملغی خواهد کرد.

سوزان رايس، سفير آمريکا در سازمان ملل متحد، روز چهارشنبه گفت که اين نشست فرصتی ست برای شناسايی پيشرفت های بدست آمده در عراق. خانم رايس نظر خود را در نامه ای به بان کی –مون، ديبر کل سازمان ملل متحد، اعلام داشت.

آمريکا رياست شورای امنيت را در ماه جاری ميلادی، به عهده دارد و در نتيجه رياست جلسه چهارشنبه را جوزف بايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا، به عهده خواهد داشت.

در رويداد جداگانه ديگری، يک گروه حقوق بشری مذهبی از آمريکا مصراً خواسته است از نشست روز چهارشنبه برای مطرح کردن «وضعيت سهمگين» مسيحيان و اقليت های مذهی در عراق، استفاده کند.

کميسيون آمريکايی آزادی های بين المللی مذهبی می گويد که اقليت های مذهبی در عراق هدف مشخص حملات تروريستی، قرار دارند. اخيراً ستيزه جويان وابسته به القاعده به يک کليسای مسيحيان در بغداد حمله کردند و ۵۲ نفر را به قتل رساندند.

XS
SM
MD
LG