لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۰

اوباما: نیروهای خارجی باید به حق حاکمیت عراق احترام بگذارند


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید دیدار و گفتگو کرد.

باراک اوباما در این روز گفت روابط نزدیک تهران و بغداد با توجه به همسایه بودن و وجود سنت های مشترک در دو کشور جای تعجب ندارد. آقای اوباما گفت همه عراقی ها باید به نوعی در سیستم سیاسی کشورشان نقش داشته باشند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: «اکثر جمعیت عراق را شیعیان تشکیل می دهند که خود عامل دیگری برای ارتباطات نزدیک با ایران است. ائتلاف بین المللی هم که برای مبارزه با داعش تشکیل شده، با دولت عراق همـاهنگ است. اما هیچ کدام از اینها موثر نیست، مگر آنکه نظام سیاسی عراق بصورت یک سیستم سیاسی فراگیر عمل کند. به عبارت دیگر تمام عراقی ها، اعم از شیعه، سنی و کرد باید حس کنند که دولت در بغداد به حرف آنها گوش می دهد و در روند تصمیم گیری نقش دارند.»

آقای اوباما در عین حال در هشداری به ایران گفت نیروهای خارجی در حالی که به جنگ با داعش کمک می کنند، باید به حق حاکمیت عراق احترام بگذارند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین گفت ۲۰۰ میلیون دلار دیگر، به عراق کمک های انسانی می شود. او از اعلام اینکه آیا آمریکا به عراق هلیکوپترهای جنگی آپاچی و دیگر تسلیحات تحویل خواهد داد، خودداری کرد.

نخست وزیر عراق نیز گفت: «یکی از مهمترین اهداف این سفر، انجام آخرین هماهنگی ها با متحدمان آمریکا است که به منظور بیرون راندن داعش از خاک عراق انجام می شود. آزاد کردن شهر موصل که تقریبا از یک سال پیش به کنترل شبه نظامیان داعش درآمده در اولویت است. پس از آن توان نظامی خود را صرف آزاد سازی الانبار و نینوا خواهیم کرد. اما در تمام این موارد به هماهنگی با ائتلاف بین الملل و کمک های آن نیاز داریم.»

نخست وزیر عراق گفت مهمترین هدف در حال حاضر، احیاء تمامیت ارضی عراق است. او قصد دارد در سفر به واشنگتن از آمریکا بخواهد برای شکست دادن گروه «دولت اسلامی» (داعش) کمک نظامی بیشتری به عراق کند.

سخنگوی کاخ سفید پیشتر گفته بود که پیشرفت های اخیر عراق باعث امیدواری است و آمریکا ممکن است کمک های بیشتری به عراق کند.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید گفت: «اگر نخست وزیر عراق برای گرفتن کمک بیشتر نظرات و پیشنهادهای تازه ای ارائه دهد ، مسلماً ما آنها را مورد توجه قرار خواهیم داد... زیرا این یک همکاری است که آمریکا مایل به سرمایه گذاری در آن است.»

ائتلاف به رهبری آمریکا تاکنون نزدیک به ۱۹۰۰ حمله هوایی علیه داعش انجام داده و نیروهای عراقی را قادر ساخته است که استان انبار را از کنترل داعش خارج کنند.

XS
SM
MD
LG