لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

نخست وزیر عراق: برای جنگ با داعش به حمایت بیشتری نیاز داریم


حیدر عبادی، نخست وزیر عراق می گوید کشورش برای مبارزه با گروه «دولت اسلامی» (داعش) به حمایت بیشتر ائتلاف بین المللی نیاز دارد. آقای عبادی روز دوشنبه پیش از ترک بغداد به مقصد واشنگتن همچنین از ایران بخاطر حمایت از عراق در مبارزه با داعش قدردانی کرد.

او گفت: «من فکر می کنم روابط ما با ایران خیلی متعادل است. ایران در راستای منافع ملی خود از ما حمایت و پشتیبانی می کند. داعش برای منافع ملی ما و منافع ملی ایران یک تهدید محسوب می شود و همینطور تهدیدی است در کل منطقه. بنابراین ایران به ما کمک می کند و ما از این کمک ها ممنون هستیم، همینطور از همه کشورهایی که از ما حمایت و پشتیبانی می کنند ممنون هستیم. ما حاضر نیستیم به نیابت از دیگران علیه همسایگان خود وارد عمل شود.»

در همین حال به گزارش رسانه های محلی عراق و به نقل از منابعی که نامشان ذکر نشده روز دوشنبه نیروهای عراقی در تکریت دو تن از رهبران داعش را کشتند.

عملیات نیروهای عراقی در پی تماس ساکنان محلی در حومه میدان نفتی عجیل در نزدیکی تکریت انجام شد. به گفته رسانه های عراقی رهبر داعش و دستیارش به طرف الهویجه در حرکت بودند.

ایران و آمریکا هر دو در مبارزه با داعش به عراق کمک می کنند. هر دو کشور اما تاکید دارند در جنگ با داعش در عراق هیچ هماهنگی و همکاری با یکدیگر ندارند.

حیدر عبادی قرار است در نخستین سفرش به آمریکا بعنوان نخست وزیر عراق با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیدار و گفتگو کند.

XS
SM
MD
LG