لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

یک راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد اصابت کرد


گزارش‌ها حاکی از اصابت یک راکت در اوایل صبح روز سه شنبه ۳۰ اردیبهشت ماه در منطقه سبز عراق است. این نخستین حمله به این منطقه پس از آغاز به کار نخست وزیر جدید این کشور محسوب می شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، یک راکت کاتیوشا در منطقه سبز بغداد، جایی که ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌های کشورهای خارجی از جمله ایالات متحده حضور دارند، شلیک شده و به یک خانه خالی برخورد کرده است.

براساس بیانیه‌ای که از سوی ارتش عراق منتشر شده، اصابت این راکت کاتیوشا خسارات جزئی در پی داشته است.

یک مقام عراقی نیز به شرط ناشناس بودن به آسوشیتدپرس گفت که این راکت در نزدیکی سفارت آمریکا فرود آمده است.

پیش از این در ماه‌های گذشته چند بار به منطقه سبز شهر بغداد حمله های راکتی انجام شده بود. از جمله در ۷ بهمن ماه چند راکت به سمت سفارت آمریکا در بغداد، شلیک شد.

گروه های شبه نظامی تحت حمایت ایران بارها با حملات راکتی، پایگاه‌های نظامی که میزبان نیروهای آمریکایی است و همچنین مناطق اطراف سفارت ایالات متحده در بغداد را مورد هدف قرار داده اند.

همچنین آسوشیتدپرس گزارش داد که دولت جدید مصطفی الکاظمی که در اوایل ماه جاری قدرت را به دست گرفته است در حال آماده سازی برای گفت‌وگوهایی با واشنگتن است. پیش بینی می شود ماه آینده این گفت‌وگوها درباره امنیت و همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور انجام شود.

بنابر این گزارش پیش بینی می شود موضوع شبه نظامیانی که خارج از کنترل دولتی در این کشور فعالیت می کنند نیز در دستور کار قرار گیرد.

پیشتر ایالات متحده در بیانیه‌ای از عراق خواسته بود تا به تعهدات خود پایبند باشد و از تأسیسات دیپلماتیک آمریکا محافظت کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG