لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۱

بعد از حمله راکتی یکشنبه شب؛ ایالات متحده از عراق خواست تا از تأسیسات دیپلماتیک آمریکا محافظت کند


پس از حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد، ایالات متحده روز یکشنبه در بیانیه‌ای از عراق خواست تا به تعهدات خود پایبند باشد و از تأسیسات دیپلماتیک آمریکا محافظت کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای گفت: «ما از دولت عراق می خواهیم كه به تعهدات خود در زمینه حفاظت از تأسیسات دیپلماتیک ما عمل كند.»

در ماه‌های اخیر، حمله راکتی به سفارت آمریکا و یا پایگاه‌های نظامی عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، افزایش یافته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که از ماه سپتامبر تاکنون بیش از ۱۴ حمله توسط شبه نظامیان ایران و شبه نظامیان تحت حمایت ایران به نیروهای ایالات متحده در عراق انجام شده است.

او افزود: «اوضاع امنیتی همچنان پرتنش است و گروههای مسلح مورد حمایت ایران همچنان یک تهدید هستند. بنابراین ، ما هوشیار هستیم.»

پیش از این فاکس نیوز یکشنبه ۶ بهمن گزارش داد چند راکت به سمت منطقه سبز بغداد شلیک شد که دست‌کم یکی از آنها به سفارت آمریکا برخورد کرد.

در هفته‌های اخیر چند بار به منطقه سبز شهر بغداد راکت‌هایی شلیک شده بود اما این نخستین بار است که از زمان کشته‌شدن قاسم سلیمانی، راکتی به سفارت آمریکا برخورد کرده است.

وزارت دفاع ایالات متحده ۱۳ دی ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله‌ای که بامداد جمعه به کشتن قاسم سلیمانی در عراق منجر شد، به فرمان دونالد ترامپ رئيس جمهوری ایالات متحده آمریکا اجرا شد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز در ۱۴ دی ماه در یک پیام ویدئویی گفته بود که دستان قاسم سلیمانی به خون آمریکایی‌ها، آغشته بود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG