لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۱

استقبال مقامات آمریکایی از توافق سیاسی در عراق


استقبال مقامات آمریکایی از توافق سیاسی در عراق
استقبال مقامات آمریکایی از توافق سیاسی در عراق

هشت ماه پس از برگزاری انتخابات پارلمانی در عراق، سرانجام جناح های سیاسی در چگونگی تقسیم قدرت به توافق رسیدند و راه برای تشکیل دولت جدید هموار شد.

باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا که برای شرکت در اجلاس سران گروه ۲۰ به سئول، پایتخت کره جنوبی رفته بود، تصمیم رهبران عراق را ستود و گفت:

«تمام نشانه ها حاکی است که دولت جدید فراگیر خواهد بود و اراده مردمی را که در انتخابات رای داد منعکس خواهد کرد.» او این توافق را شالوده دیگری در تاریخ مدرن عراق نامید.

بر اساس توافق، نوری المالکی نخست وزیر شیعه در پست خود باقی می ماند، جلال طالبانی رهبر کرد ریاست جمهوری را حفظ می کند، و بلوک سنی به رهبری ایاد علاوی نخست وزیر پیشین ریاست پارلمان را بر عهده خواهد داشت.

هرچند بلوک علاوی بیشترین کرسی ها را کسب کرد، اما نتوانست یک ائتلاف اکثریت تشکیل دهد. روز پنجشنبه، قانونگزاران بلوک العراقیه از پارلمان خارج شدند و گفتند درخواست های آنها عملی نشد.

مایکل کوربین، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، روز جمعه در مرکز مطبوعات خارجی در واشنگتن به موضوع تقسیم قدرت در عراق پرداخت و گفت:

«اینک آنها ۳۰ روز فرصت دارند دولت را تشکیل دهند، و آن گونه که دیدیم، چالش هایی در راه خواهد بود. چنین کاری برای هر سیستم پارلمانی دشوار است.»

فیلیپ کراولی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفت او گمان نمی کند که خروج قانونگزاران از پارلمان، تاثیر عمده ای داشته باشد و افزود:

«در طول این روند زیزاگ هایی وجود خواهد داشت. آنگونه که در کشور خودمان می بینیم، سیاست یک خط مستقیم نیست. بنابراین، هر طرف گام هایی بر خواهد داشت. حالا که نخست وزیر تعیین شده است، کشمکش هایی برای پست های خاص صورت خواهد گرفت.»

در حقیقت، مسعود بارزانی، رییس دولت خودمختار کردستان عراق، گفته است ممکن است یک ماه طول بکشد تا رهبران درباره چگونگی تقسیم پست های وزارتی به توافق برسند.

کوربین، مدیر کل وزارت امور خارجه آمریکا، یادآور شد که افزون بر مسائل سیاسی عمومی، رهبران عراق با مسائل جدی زیادی روبرو خواهند بود، از جمله تنش های جاری بین اعراب و کردها، و نیز مسائل مربوط به عراقی هایی که در داخل کشورشان آواره هستند و پناهندگان عراقی در خارج از کشور.

وی افزود اگر توافق پا برجا بماند، به باور او یک عراق دولت فراگیر نه فقط برای عراقی ها، بلکه برای همسایگان نیز خواهد بود، و افزود:

«عراقی ها دولتی می سازند که معتقد هستند شریکی بالقوه برای تمام کشورهای منطقه خواهد بود، نماینده تمام جوامع عراقی خواهد بود و با صدای متعادلی که سیاست را به جای خشونت برخواهد گزید سخن خواهد گفت و قادر خواهد بود با منطقه همکاری کند.»

رهبران عراق همچنین موافقت کردند یک شورا که بر امور دفاعی، اقتصادی و سیاست خارجی نظارت خواهد داشت، ایجاد شود.

XS
SM
MD
LG