لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۲

بازدید عراق از هواپیماهای مسیر ایران به سوریه


سفیر بغداد در واشنگتن گفت، به محض آن که عراق دستگاه های کنترل ترافیک هوایی را از آمریکا خریداری کند، بازرسی اتفاقی از برخی هواپیماهای باری که از مسیر آن کشور، از ایران به سوریه پرواز می کنند را افزایش می دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لقمان فیلی، در یک پرسش و پاسخ توییتری گفت: «ما برای بازرسی پروازها به قابلیت های دفاعی پیشرفته نیاز داریم. بغداد در حال تهیه سیستم های دفاع هوایی از آمریکا است.» او گفت خرید چنین سیستم پیشرفته ای مورد تایید کنگره آمریکا نیز قرار گرفته است.

روز چهارم فوریه، پنتاگون از توافق ۷۰۰ میلیون دلاری فروش رادارهای کنترل ترافیک هوایی به عراق خبر داد.
در بهار ۲۰۱۳ ، ایالات متحده آمریکا خواستار افزایش بازرسی های عراق از هواپیماهای باری ایرانی شد که در راه سوریه، در عراق توقف می کنند.

آمریکا مشکوک است که ایران از طریق هواپیماهای باری خود اسلحه و نیروهای رزمی به سوریه ارسال می کند. طی ناآرامی های داخلی سوریه در سه سال گذشته، ایران همواره از حاکمیت سوریه حمایت کرده است.

آقای فیلی گفت آمریکایی ها طی ماه های اخیر درباره مسئله حمل سلاح از ایران به سوریه از طریق عراق انتقادهای فراوانی کرده اند و در راه مبارزه با افراط گرایان عراقی مانند داعش (دولت اسلامی عراق و شام) به عراق کمک کرده اند.
سفیر عراق در واشنگتن گفت پنتاگون برای فروش موشک های بیشتر و ۲۴ هلیکوپتر آپاچی به عراق ابراز آمادگی کرده است.

لقمان فیلی گفت: «آمریکا دشمنی مشترک ما با القاعده را به رسمیت می شناسد.»
او در عین حال کمک مستقیم آمریکا بویژه حملات هواپیماهای بدون سرنشین علیه اردوگاه شورشیان را رد کرد.

از سال ۲۰۱۳ عراق شاهد افزایش سطح خشونت ها بوده است و تنها در ماه ژانویه سال جاری میلادی، بیش از هزار نفر در خشونت ها جان باخته اند.

حملات بویژه در بغداد و در مناطق عمدتا سنی نشین غرب و شمال عراق رخ می دهند.
دیپلمات ها و کارشناسان همواره بر ناخرسندی جامعه سنی از دولت شیعه مدار نوری المالکی و نقش آن در افزایش خشونت ها انتقاد کرده اند.
XS
SM
MD
LG