لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۴۵

سازمان ملل خواستار توقف اعدام در عراق


سازمان ملل متحد از دولت عراق خواسته است استفاده از مجازات مرگ را متوقف سازد. این درخواست پس ازآن عنوان می شود که ماموران امنیتی ۲۱ تن را دریک روز درپی محکومیت آنها به تروریسم اعدام کردند.

به گزارش رویترز، میزان بالای اعدام ها، که عراق را پس از چین و ایران در مقام بزرگترین استفاده کننده از مجازات مرگ قرار می دهد، کشور را با انتقاد شدید گروه های طرفدارحقوق بشر روبرو کرده است. درماه جاری آوریل تا کنون ۳۲ تن اعدام شده اند.

رویترزبه نقل ازمارتین کوبلر، نماینده سازمان ملل متحد می گوید او از این که درخواست های پیاپی سازمان ملل ازعراق برای متوقف ساختن اجرای احکام مرگ ناشنیده مانده متاسف است.

کوبلر بار دیگر از دولت خواست اجرای تمام احکامی را که صادر شده است بی درنگ متوقف سازد.

وزارت دادگستری عراق گفت ۲۱ تن روز سه شنبه به دلیل ارتکاب جرائم مرتبط با القاعده، اعدام شدند. پنج نفر از آنها به کوشش برای حمله به کاروان اتومبیل های حامل نوری المالکی نخست وزیر و همراهانش متهم بودند.

عفو بین الملل چندی پیش در گزارشی گفت از سال ۲۰۰۵ که دولت عراق مجازات مرگ را از سرگرفت، دست کم ۴۴۷ زندانی، از جمله صدام حسین، دستیاران اصلی او و اعضای مظنون گروه های مسلح، اعدام شده اند.

رویترز می گوید اعدام ها مساله حساسی برای نوری المالکی نخست وزیر شیعه عراق است که دولت او با تظاهرات اعتراضی هزاران سنی روبرو است.

مذاکره برای پایان دادن به اعتراضات، تا حدودی به دلیل ادامه اعدام ها، متوقف شده است. با این حال، دولت تاکید می کند که به اجرای مجازات های مرگ ادامه خواهد داد.

رویترز به نقل از وزیر دادگستری عراق می گوید «ما به اعدام علیه تروریست ها و قاتلان، شیعه یا سنی ادامه خواهیم داد.»
XS
SM
MD
LG