لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۱۱

ملاقات نوری المالکی با رهبران ترکیه


ملاقات نوری المالکی با رهبران ترکیه
ملاقات نوری المالکی با رهبران ترکیه

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، در آخرین مرحله یک دیدار منطقه ای جهت کسب حمایت از تلاش های خود برای ماندگاری در قدرت، با مقامات ارشد ترکیه ملاقات کرده است.

آقای مالکی روز پنجشنبه برای آنچه آن را «دیداری کوتاه اما مهم» نامید به ترکیه رفت. خبرگزاری آناتولی می گوید نوری المالکی در گفت و گو با رجب طیب اردوغان، نخست وزیر، و عبدالله گل رییس جمهوری، در صدد بر آمد مناسبات با ترکیه را تقویت کند.

ائتلاف آقای مالکی که در کنترل بخشی از شیعیان قرار دارد، در انتخابات پارلمانی ماه مارس دوم شد و پس از ائتلاف العراقیه به رهبری ایاد علاوی، نخست وزیر پیشین و مورد حمایت گروه های سنی مذهب، قرار گرفت. هیچ گروهی نتوانست اکثریت لازم برای تشکیل دولت به دست آورد.

روز چهارشنبه آقای مالکی به مصر رفت و با حسنی مبارک، رییس جمهوری ملاقات کرد. خبرگزاری منا گفت دو رهبر درباره تشکیل دولت وحدت ملی در عراق بحث کردند. نوری المالکی به ایران، سوریه و اردن نیز سفر کرد.

دیدار آقای مالکی از ترکیه کمتر از یک هفته پس از آن صورت می گیرد که پارلمان کشور رای داد ماموریت ارتش برای عملیاتی علیه پایگاه های شورشیان کرد در شمال عراق به مدت یک سال تمدید شود.

XS
SM
MD
LG