لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۸

مراسم نیایش عراقی ها و سوری های مسیحی در واشنگتن


مراسم نیایش عراقی ها و سوری های مسیحی در واشنگتن
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:08 0:00

يکی از آثار ويرانگر جنگ عراق و سوريه، افزايش روز افزون مهاجرت مردم از مناطق جنگ زده است. در همین حال بسیاری از این مهاجرین،کماکان در کشورهای ديگر،از جمله در آمریکا،نگران سرزمین مادری خود هستند.

به گزارش آنوش اَوتيسيان خبرنگار صدای آمريکا ،مراسم دعا و نیایش گروهی از مسيحيان عراقی و سوری مقيم آمريکا در يکی از کليساهای حومۀ شهر واشنگتن برای برقراری صلح و امنيت در خاورميانه ، نشاندهنده بخشی از این نگرانی هاست . اين مهاجران گرچه مليت های جداگانه دارند، اما يک وجه مشترک قوی،یعنی مذهب ،همه آنها را زير يک سقف گردآورده است.

اين نخستين بار است که کليسای ارتدکس مارونی های لبنان در حومه شهر واشنگتن مراسم نيايش عمومی با شرکت مسيحيان سوری، اتيوپيايی و ارمنی برگزار کرده است. آنها در اين مراسم ياد تمامی جان باختگان جنگ عراق و سوريه را گرامی داشتند و آرزو کردند صدها هزار مسيحی آواره روزی به کشورشان بازگردند.

در مراسم، تصوير پال يازيقی اسقف کليسای ارتدکس يونان و جان ابراهيم اسقف کليسای ارتدکس سوريه در محراب کليسا به چشم می خورد. دو کشيشی که در جريان کمک به جنگ زدگان شهر حلب ربوده شدند و هنوز ناپديد هستند.

پدر فادی عبدالحاد ارتدکس سوری می گويد سرنوشت اين دو يادآور آن است که خاورميانه هنوز ناامن ترين نقطه در جهان برای مسيحيان است.

مردم هنوز در شهرهای بزرگ مثل دمشق و حلب بيشتر احساس امنيت می کنند، چون پای تروريستها و شبه نظامی ها هنوز به انجا نرسيده است.

سازمانی موسوم به اوپن دورز يا درهای باز در گزارشیخشونت هايی را که توسط افراط گرايان داعش و ساير تشکل های تروريستی اسلامیبرمسيحيان روا می شود، افشا کرده و می گويد، در اثر اين فشارها بيش از ۷۰ درصد از مسيحيان عراق و بيش از ۴۰ درصد از مسيحيان سوريه عليرغم ميل باطنی شان وادار به ترک وطن شده اند.

مسيحيان،از غرب خواهان توجه بيشتری به وضعيت اقليت های مذهبی در خاورميانه هستند.

XS
SM
MD
LG