لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۹

هشدار عراق درباره مسلح کردن شورشیان سوریه


هشدار عراق درباره مسلح کردن شورشیان سوریه
هشدار عراق درباره مسلح کردن شورشیان سوریه

عراق روز یکشنبه ۱۳ فروردین (۱ آوریل) در مورد تامین سلاح و حمایت مالی از شورشیان سوریه که با بشار اسد، رئیس جمهوری کشور مبارزه می کنند و افزایش خطر تشدید درگیری ها هشدار داد.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق در یک کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت: «ما می خواهیم با خشکاندن منابع زور، این آتش را خاموش کنیم. ما می خواهیم برای این بحران راهکاری بیابیم.»

او افزود: «ما با هرگونه ایده مجهز کردن گروه های مخالف به سلاح مخالف هستیم، ما با تلاش برای سرنگون کردن حکومت با زور موافق نیستیم چون بحران بزرگتری در منطقه به وجود خواهد آورد.»

المالکی این اظهارات را در حالی مطرح کرد که وزرای امور خارجه هفتاد کشور جهان، از جمله ایالات متحده و قدرت های مهم اروپایی و کشورهای عمده خلیج فارس در تلاشی به هدف توافق در مورد بهترین شیوه حمایت از گروه های مخالف در سوریه در استانبول دیدار کردند.

دولت شیعه عراق، نسبت به قطر و عربستان سعودی، دو همسایه سنی سوریه در منطقه خلیج فارس که از مسلح کردن شورشیان سوریه حمایت کرده اند، موضع میانه تری اتخاذ کرده است.

رهبران شیعه عراق نگران هستند که در صورت سرنگونی حکومت اسد، تعادل شکننده فرقه ای بین جمعیت های سنی، شیعه و کرد در کشورهایشان دچار اخلال شود. به ویژه در شرایطی که یک حکومت سنی تندروی جانشین دولت اسد شود.

سوریه و عراق با ساختار قدرت شیعه در ایران که در جنگ قدرت منطقه ای برای کسب نفوذ بیشتر با کشورهای عرب سنی منطقه خلیج فارس درگیر است، مناسبات نزدیکی دارند.

کشورهای عضو اتحادیه عرب در اجلاس هفته گذشته در بغداد برای حمایت از طرح صلح شش ماده ای کوفی عنان، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب توافق کردند. آقای عنان خواستار برقراری آتش بس در سوریه و برقراری مذاکره بین دولت و مخالفان این کشور شده بود.

کشورهای غربی و عرب روز یکشنبه در کنفرانس «دوستان سوریه» در استانبول دیدار کردند تا برای اعمال فشار بیشتر بر اسد راهکاری بیابند. اسد طرح صلح کوفی عنان را پذیرفته اما هنوز آن را اجرا نکرده است.

شرکت کنندگان در این کنفرانس نسبت به وعده های بشار اسد برای پایان دادن به خونریزی یک ساله بدبین هستند اما انتظار نمی رود که در مورد مسلح کردن شورشیان سوریه و یا به رسمیت شناختن شورای مخالفان به توافق برسند.

آقای المالکی گفت: «فقط ندای مسلح کردن مخالفان در این کنفرانس تکرار می شود.»

وزیر امور خارجه عربستان سعودی روز شنبه گفت مسلح کردن شورشیان سوریه یک «وظیفه» است، اما قدرت های غربی در نگران از کنترل خارج شدن درگیری ها هستند.

با وجود تلاش های کوفی عنان برای میانجی گری، خشونت های خروشان فروننشسته اند. رسانه های دولتی سوریه اجلاس استانبول را به تمسخر گرفتند و روزنامه رسمی حزب بعث، این کنفرانس را «تقلای منطقه ای و بین المللی برای یافتن راه هایی برای کشتار تعداد بیشتری از مردم کشورشان، ویران کردن جامعه و تخریب به منظور تضعیف سوریه توصیف کرد.

عراق در تلاش است تا پس از حمله نظامی ۲۰۰۳ و سال های متمادی جنگ که صدام حسین را سرنگون کرد، کشور را بازسازی کند. در بحبوحه درگیری های داخل عراق، شورشیان و بمب گذاران انتحاری اغلب از مرزهای گسترده عراق با سوریه، وارد این کشور می شوند.

XS
SM
MD
LG