لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

عراق نزدیک به ۷۰۰ شهروند دیگر مرتبط با داعش را از اردوگاه سوریه به موصل بازگرداند


اردوگاه الهول در سوریه، که هزاران تن از اعضای خانواده‌های پیکارجویان داعش در آن نگهداری می‌شوند.
اردوگاه الهول در سوریه، که هزاران تن از اعضای خانواده‌های پیکارجویان داعش در آن نگهداری می‌شوند.

مقامات عراقی و سوری روز دوشنبه اعلام کردند که دولت عراق صدها شهروند دیگر این کشور را که با گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مرتبط هستند، از اردوگاهی در شمال شرق سوریه به اردوگاهی در موصل بازگردانده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد‌پرس، علی جهانگیر سخنگوی وزارت مهاجرت عراق اعلام کرد که نزدیک به ۷۰۰ عراقی که بیشتر آن‌ها زنان و کودکان هستند، اواخر روز یکشنبه به اردوگاهی در نزدیکی شهر موصل در شمال عراق بازگشتند.

به گفته سخنگوی وزارت مهاجرت عراق، «این افراد شهروندان عراقی هستند که باید آن‌ها را بازپروری کنیم. رها کردن آن‌ها در اردوگاه الهول به این معنی است که آن‌ها برای امنیت عراق تهدیدی مانند بمب ساعتی هستند.»

شیخ موس احمد، یک مقام کرد که بر اردوگاه های آوارگان در شمال شرق سوریه نظارت می‌کند، گفته است که ۱۸۷ خانواده متشکل از ۶۹۷ عراقی، پانزدهمین گروهی بودند روز یکشنبه به کشورشان بازگردانده شدند.

با وجود تلاش بغداد برای بازگشت شهروندان عراقی‌، عراقی‌ها همچنان بزرگ‌ترین ملیت در میان تقریبا ۴۳ هزار ساکن اردوگاه الهول هستند؛ جایی که همسران، بیوه‌ها، فرزندان و سایر اعضای خانواده پیکارجویان داعش را در خود پناه داده است.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، گروه داعش با اشغال خشونت‌بار بخش‌های وسیعی از عراق و سوریه، خلافت خودخوانده خود را اعلام و ده‌ها هزار هوادار افراطی خود را از سراسر جهان به مناطق تحت کنترل خود در خاورمیانه جذب کرد.

این گروه افراطی در سال ۲۰۱۷ در عراق و در سال ۲۰۱۹ در سوریه توسط ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری ایالات متحده شکست خورد و ده‌ها هزار نفر از افراد مرتبط با آن به اردوگاه الهول سوریه، واقع در نزدیکی مرز عراق، منتقل شدند.

بنا بر اعلام فرمانده سنتکام، نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در سه ماهه نخست سال جاری میلادی، ۹۴ عملیات علیه داعش در عراق و سوریه انجام داده‌اند که منجر به کشته شدن ۱۸ عضو داعش و بازداشت ۶۳ تن شده است.

سفیر ایالات متحده در عراق اوایل فروردین ماه به خبرگزاری رویترز گفت که گروه تروریستی داعش همچنان در عراق یک تهدید به‌شمار می‌آید و همکاری ائتلاف نظامی به رهبری ایالات متحده با بغداد برای شکست کامل این گروه پایان نیافته است.

XS
SM
MD
LG