لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

ادامه اعتراضات در عراق| دست‌کم ۵ معترض کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند


تصویری از اعتراضات عراق در روز شنبه دوم آذرماه
تصویری از اعتراضات عراق در روز شنبه دوم آذرماه

در ادامه اعتراضات در عراق، منابع پلیس و پزشکی گزارش دادند که براثر تیراندازی نیروهای امنیتی دست کم پنج معترض در جنوب عراق کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، منابع پلیس و پزشکی گزارش دادند که در اعتراضات شنبه شب ۲ آذرماه در عراق نیروهای امنیتی از گلوله‌های جنگی و گاز اشک آور استفاده کرده‌اند. معترضان در سه پل در شهر ناصریه تجمع کرده‌ بودند که سه معترض از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.

همچنین گزارش‌ها حاکی از زخمی شدن بیش از ۵۰ نفر در این اعتراضات است.

این خبرگزاری همچنین نوشت که در اعتراضات روز یکشنبه دو معترض دیگر کشته شدند و آمار زخمی شدگان نیز به ۷۰ نفر در نزدیکی بندر ام قصر رسیده است.

منابع بیمارستان علت اصلی آتش سوزی زنده را اعلام کردند و افزودند: برخی از مجروحان در وضعیت بحرانی قرار دارند.

اعتراضات در عراق در حالی ادامه دارد که شمار کشته شدگان این اعتراضات علیه فساد، بیکاری، خدمات ضعیف و همچنین دخالت خارجی، بیش از ۳۰۰ نفر گزارش شده است.

معترضان، به خصوص در پایتخت این کشور، که در ابتدا خواستار مبارزه با فساد، بیکاری و مشکلات اقتصادی بودند، بعد از سرکوب اعتراضات در برخی شهرها مطالبات‌شان را به کناره‌گیری دولت عراق از قدرت افزایش دادند.

معترضان عراقی همچنین می‌گویند جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش خود و تقویت سپاه را در عراق با تضعیف ارتش رسمی آن کشور و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، انجام دهد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG