لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۵۱

اعتراضات عراق؛ تظاهرات روز شنبه یک کشته و بیش از۲۰۰ زخمی در پی داشت


عکس آرشیو
عکس آرشیو

در ادامه اعتراضات در عراق، گزارش‌ها حاکی از درگیری ماموران امنیتی استفاده از گاز اشک‌آور و تیراندازی مقابل معترضان در بغداد و مناطق جنوبی این کشور است.

به گزارش آسوشیتدپرس، مقامات پلیس و یک مقام نیمه رسمی حقوق بشری اعلام کردند که در بغداد پایتخت عراق و جنوب این کشور بر اثر درگیری ماموران با معترضان یک نفر کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

در اعتراضاتی که از ماه گذشته در عراق آغاز شده است، ده‌ها هزار عراقی دست به اعتراضات زده‌ و خواستار تغییر گسترده در سیستم سیاسی این کشور هستند که آن را مقصر فساد، بیکاری و ضعف در خدمات عمومی می دانند.

وزارت خارجه عراق در بیانیه ای خواست است که کشورهایی که اقدامه به صدور بیانیه درباره اعتراضات اخیر این کشور کرده‌اند «به حاکمیت عراق احترام بگذارند و در امور داخلی این کشور دخالت نکنند.»

همچنین کمیسیون عالی حقوق بشر عراق گزارش داد که در شهر جنوبی «ام قصر» درگیری ماموران و معترضین ۱۲۰ زخمی در پی داشته است.

بنابر این گزارش به گفته پلیس و مقامات پزشکی که به شرط ناشناس ماندن صحبت کرده‌اند در اعتراضات روز شنبه یک نفر کشته و حداقل ۸۸ نفر در بغداد زخمی شدند.

پیش از این اعلام شده بود که از آغاز اعتراضات سراسری در عراق ۲۵۰ نفر کشته شده اند.

معترضان با برگزاری اعتراضات گسترده خواستار برکناری طبقه حاکم هستند و آنها را مقصر فساد، بیکاری و شرایط بد اقتصادی، و نیز وضعیت ضعیف خدمات عمومی مانند برق و آب می دانند.

معترضان عراقی همچنین می‌گویند که جمهوری اسلامی سعی دارد مشابه تجربه تضعیف ارتش و تقویت سپاه در ایران را، با تضعیف ارتش رسمی عراق و تقویت حشد الشعبی، یا بسیج مردمی عراق، تکرار کند.

شبکه فاکس نیوز نیز چندی پیش گزارش داده بود که فعالان عراقی می گویند ایران کاری کرده که در کشور خودشان با آنها مانند «بیگانگان» رفتار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG