لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۴۹

ابراز تمایل نخست‌وزیر عراق به ادامه میزبانی گفت‌وگوهای میان تهران و ریاض


محمد شیاع السودانی، نخست وزیر جدید عراق
محمد شیاع السودانی، نخست وزیر جدید عراق

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر جدید عراق، روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگوهای میان تهران و ریاض ادامه یابد.

السودانی گفت امیدوار است در دوره تصدی‌اش به عنوان نخست‌وزیر عراق، کشورش همچنان بتواند میزبان گفت‌و گوهای میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی باشد.

آقای السودانی در نخستین نشست مطبوعاتی‌اش از زمان اخذ رأی اعتماد پارلمان عراق در روز پنجشنبه گذشته، اظهار داشت دولت او نشانه هایی از تمایل طرفین به ادامه گفت‌وگوها میان تهران و ریاض دریافت داشته است.

بغداد از سال میلادی گذشته میزبان چندین دور گفت و گوهای مستقیم بین مقامات دو کشور بوده ولی آن گفت و گوها تا کنون نتایج ملموسی را بهمراه نداشته است.

عربستان‌سعودی که تلاش می‌کند به جنگ چندین ساله‌اش در یمن علیه شورشیان حوثی تحت پشتیبانی ایران خاتمه بخشد، از گفت‌وگو با تهران در این زمینه استقبال می‌کند.

نخست وزیر جدید عراق سه‌شنبه افزود که با نیروهای تحت رهبری ایالات متحده در عراق گفت و گو خواهد کرد تا از نیازهای نیروهای امنیتی عراقی درک بهتری پیدا کند. نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا رسماً به مأموریت رزمی‌شان در عراق پایان داده‌اند ولی همچنان به نیروهای عراقی در پیکارشان علیه گروه افراطی داعش، مشاوره‌ می‌دهد.

در همین‌حال، دولت آقای السودانی که دارای هیچ عضوی از بلوک سیاسی مرتبط با مقتدی الصدر، روحانی پرنفوذ شیعه، نیست، وعده داده است با فساد مبارزه کند، آهنگ بازسازی مناطق آسیب دیده از درگیریهای مسلحانه را تسریع بخشد، و افراد بی‌خانمان را به خانه و کاشانه خود بازگرداند.

ایران طی بیش از یکسال گذشته، گفتگوهایی با عربستان سعودی برای عادی‌سازی روابط پس از اینکه سفارتخانه و کنسولگری این کشور در تهران و مشهد توسط عوامل منتسب به جمهوری اسلامی به آتش کشیده را انجام داده است. این گفتگوها هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است.

جمهوری اسلامی ایران از طریق کمک‌رسانی به شیعیان حوثی در یمن، با ارائه پهپاد و انواع موشک مراکز تولید نفت و تاسیسات انرژی عربستان را مورد هدف قرار داده است.

ریاض با حمایت از دولت قانونی در یمن، به طور مستقیم با حوثی‌ها درگیر است.

XS
SM
MD
LG