لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۸

نخست وزیر عراق برای تشکیل دولت سی روز مهلت داد


نخست وزیر عراق برای تشکیل دولت سی روز مهلت داد
نخست وزیر عراق برای تشکیل دولت سی روز مهلت داد

جلال طالبانی، رئیس جمهوری عراق رسماً از نوری المالکی، نخست وزیر کنونی آن کشور خواست نسبت به تشکیل کابینه جدید اقدام کند.
با انتصاب مالکی به نخست وزیری به بن بست ۸ ماهه، که امورکشور را فلج کرده بود، پایان داده شد.
آقای طالبانی در بیانیه رسمی خود، به نوری المالکی ۳۰ روز فرصت داده است تا دولت جدید خود را تشکیل دهد و اعضای کابینه را معرفی کند.
جلال طالبانی در سخنان خود در کاخ ریاست جمهوری عراق در بغداد از مردم، سیاستمداران متعلق به ادیان، فرقه ها و گروه های مختلف خواست بر اختلافات گذشته فائق آیند و صفحه جدیدی در عرصه سیاسی عراق بگشایند.
فراخوان ریاست جمهوری عراق برای تشکیل دولت جدید، دو هفته پس از آن صورت می گیرد که رهبران گروههای کرد، شیعه و سنی در زمینه تقسیم قدرت به توافق رسیدند که طبق آن نوری المالکی را برای دور دوم، بر سر قدرت نگه می دارد.
طبق قانون اساسی عراق، اگر مالکی نتواند ظرف یک ماه دولت جدید تشکیل دهد، رئیس جمهور مجبور خواهد بود شخص دیگری را معرفی کند.
انتخاب دوباره طالبانی- از رهبران با سابقه کرد- در مقام ریاست جمهوری و اسامه النجیفی، از اعراب سنی، به عنوان رئیس پارلمان، از جمله بخش های توافق تقسیم قدرت در عراق است.
در این توافق، ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق و رئیس ائتلاف العراقیه به حمایت سنی ها، ریاست کمیته جدید نظارت بر امنیت ملی را برعهده گرفته است.
اتحاد آقای علاوی، در انتخابات بی نتیجه ماه مارس بیشترین کرسی های عراق را بدست آورد اما حمایت کافی از جانب احزاب را برای تشکیل ائتلاف اکثریت را کسب نکرد.
ناتوانی العراقیه در یافتن شرکای سیاسی به نوری المالکی امکان داد تا با مقتدی صدر، روحانی تندرو شیعه و ضد آمریکایی، در تشکیل یک ائتلاف تحت حمایت ایران شریک شود.

XS
SM
MD
LG