لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

ایاد علاوی با پیوستن به دولت ائتلافی عراق موافقت کرد


نوری المالکی نخست وزیر عراق در راست و ایاد علاوی نخست وزیر سابق این کشور
نوری المالکی نخست وزیر عراق در راست و ایاد علاوی نخست وزیر سابق این کشور

ایاد علاوی، نخست وزیر سابق عراق می گوید تا زمانی که نوری المالکی، نخست وزیر کنونی عراق وعده توزیع منصفانه قدرت را رعایت کند، او به دولت جدید ائتلافی خواهد پیوست.

آقای علاوی روز یکشنبه گفت که با شغلی در دولت تحت عنوان رییس شورای سیاست استراتژیک که به تازگی تاسیس شده، موافق کرده است. این شورا قدرت آقای مالکی را در مسائل مختلف محدود می کند. ایاد علاوی در عین حال هشدار داد حمایت او از دولت جدید در صورت هر گونه تغییر در موافقتنامه مربوط به تقسیم قدرت پایان می یابد.

این اعلام موضع در حالی صورت می گیرد انتظار می رود چند روز دیگر نخست وزیر عراق، اعضای کابینه جدید خود را معرفی کند و به ۹ ماه بن بست سیاسی که پس از انتخابات پارلمانی عراق بوجود آمده است، پایان دهد. در انتخابات پارلمانی عراق، هیچ گروهی به پیروزی قاطع دست نیافت.

ماه گذشته میلادی جلال طالبانی، رییس جمهوری عراق، براساس توافقی برای پایان دادن به بن بست سیاسی در این کشور، از آقای مالکی خواست تا دولت جدید را تشکیل دهد و ۳۰ روز به او فرصت داد تا کابینه جدید خود را انتخاب کند.

درخواست جلال طالبانی از نوری المالکی پس از آن صورت گرفت که رهبران سیاسی شیعه، سنی و کرد عراق برسر طرح مربوط به تقسیم قدرت توافق کردند. بر اساس این طرح نوری المالکی فرصت می یابد برای بار دوم نخست وزیر عراق شود.

XS
SM
MD
LG