لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۳

دیدار رهبران سیاسی عراق ، بحران سیاسی همچنان پابرجاست


مسعود بارزانی، رییس دولت منطقه ای کردستان عراق روز دوشنبه در اربیل به نوری المالکی، نخست وزیر عراق و ایاد علاوی نخست وزیر سابق، خوشامد گفت
مسعود بارزانی، رییس دولت منطقه ای کردستان عراق روز دوشنبه در اربیل به نوری المالکی، نخست وزیر عراق و ایاد علاوی نخست وزیر سابق، خوشامد گفت

با نفوذترین رهبران سیاسی عراق در کردستان در شمال این کشور گرد هم آمده اند تا در مذاکراتی با هدف تشکیل دولت شرکت کنند. مشخص نیست که آیا این مذاکرات می تواند منجر به پایان توقف هشت ماهه در تشکیل دولت شود یا نه.

مسعود بارزانی، رییس دولت منطقه ای کردستان عراق روز دوشنبه در اربیل به نوری المالکی، نخست وزیر عراق و ایاد علاوی نخست وزیر سابق، خوشامد گفت.

آقای بارزانی این مذاکرات را یک نقطه عطف خواند اما نخست وزیران فعلی و سابق عراق تاکنون هیچ نشانی از تمایل و آمادگی برای توافق از خود بروز نداده اند.

نوری المالکی نخست وزیر عراق، خواستار افزایش تلاش ها برای بازسازی زیرساخت های کشور شد. همزمان ایاد علاوی درباره لزوم شرکای واقعی در عرصه تصمیم گیری سیاسی تاکید کرد.

اتحاد سنی العراقیه که از آقای علاوی حمایت می کند در انتخابات پارلمانی ماه مارس از حزب «حکومت قانون» مالکی پیشی گرفت اما تاکنون تلاش های هر دو این احزاب در تشکیل دولت، بی نتیجه مانده است.

برخی سیاستمداران به رسانه ها گفته اند که دو طرف تا رسیدن به توافقی بر سر مشارکت در قدرت، فاصله کمی دارند. این در حالی است که برخی دیگر از چهره های سیاسی، وجود چنین توافقی را انکار می کنند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه از پاسخ دادن به پرسشی مبنی بر این که آیا توافقی در میان است، خودداری کرد. اما خانم کلینتون طی دیدار از ملبورن در استرالیا به خبرنگاران گفت زمان آن رسیده است که عراق بالاخره، «دولت هم گرا»، تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG