لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

تحصن نمایندگان در اعتراض به فساد در عراق: حیدر العبادی را به مجلس راه ندادند


نمایندگان متحصن می گویند بعد از برکناری رئیس مجلس، خواستار عزل نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق هستند.
نمایندگان متحصن می گویند بعد از برکناری رئیس مجلس، خواستار عزل نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق هستند.

‎پارلمان عراق روز پنجشنبه بار دیگر برای بحث درباره کابینه جدید حیدر العبادی نخست وزیر این کشور تشکیل جلسه داد. اما گروه نمایندگان متحصن در این جلسه، سلیم الجبوری رئیس فعلی مجلس عراق را برکنار کردند.

سلیم الجبوری رئیس مجلس عراق روز چهارشنبه، بعد از درگیری و به تاخیر افتادن رای گیری درباره کابینه جدید کشور ختم جلسه را اعلام کرد و تعدادی از نمایندگان پارلمان که از روز سه شنبه در محل پارلمان دست به تحصن زده بودند، خواهان استعفای نخست وزیر شدند.

عبادی در نظر دارد در کابینه جدید خود از کارشناسان استفاده کند، در حالی که گروههای متنفد سیاسی خواهان حضور سیاسی در کابینه هستند.

جلسه پنجشنبه، ۲۶ فروردین پارلمان عراق در حالی برگزار شد که ریاست آن را عدنان الجنابی، بر عهده داشت و نمایندگان تحصن کننده که تعداد آن‌ها به حدنصاب رسیده بود رای به برکناری سلیم الجبوری، رئیس پارلمان و اعضای هیات رئیسه دادند.

نمایندگان پارلمان عراق در پایان جلسه خود که بدون حضور سلیم الجبوری برگزار شد، روز شنبه را برای جلسه بعدی انتخاب کردند تا در این جلسه رئیس و هیات رئیسه جدید انتخاب شود.

در حالیکه حیدر العبادی قصد دارد از پارلمان برای کابینه جدید رای اعتماد بگیرد، نمایندگان متحصن در مجلس می گویند به تحصن ادامه می‌دهند تا بعد از رئیس مجلس، دو رئیس دیگر یعنی فواد معصوم رئیس جمهور و حیدر العبادی نیز برکنار شوند.

ائتلاف سنی پارلمان عراق که جبوری از این گروه است، مخالف برکناری رئیس مجلس است. دفتر الجبوری نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که جلسه روز پنجشنبه نمایندگان پارلمان و مصوبات آن‌ها قانونی نیست و وی به دادگاه عالی قانون اساسی عراق به عنوان عالیترین مرجع قضایی این کشور شکایت می کند.

تعداد نمایندگان تحصن کننده در پارلمان عراق در جلسه روز پنجشنبه به ۱۷۱ نماینده رسیده بود اما هنوز مشخص نیست تصمیم آن‌ها برای برکناری سلیم جبوری جنبه قانونی و رسمی دارد یا خیر.

هنوز معلوم نیست کابینه پیشنهادی العبادی در مجلس رای بیاورد. آقای العبادی گفته این کابینه نهایی او است اما اگر او نتواند از مجلس رای اعتماد بگیرد، اوضاع عراق پیچیده‌تر می شود.

بعد از تلاش العبادی برای مبارزه با فساد، وی قول داده بود یک کابینه تکنوکرات روی کار بیاید اما تا کنون سه لیست منتشر کرده و مجلس همچنان از وزرای پیشنهادی راضی نیست. همین مساله موجب اعتراض نمایندگان طیف شیعه و کرد شده است.

XS
SM
MD
LG