لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۵

عراق و ائتلاف بین المللی استراتژی مبارزه با داعش را بررسی می کنند


عراق و ائتلاف بین المللی استراتژی مبارزه با داعش را بررسی می کنند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00

مقامات ارشد فرانسه، عراق و آمریکا اعلام کردند که به ائتلاف بین المللی علیه گروه «دولت اسلامی» (داعش) در عراق اطمینان دارند، اما آنها تاکید کردند که برای تقویت حملات به داعش به تجهیزات و آموزش بیشتر نیاز است.

آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا، در کنفرانس وزیران خارجه کشورهای عضو ائتلاف علیه داعش که روز سه شنبه برگزار شد، گفت ائتلاف دستاوردهای واقعی در عراق داشته است اما او همچنین تایید کرد که در جبهه شکست هایی نیز رخداده است.

او گفت: «ما اکنون استراتژی صحیحی در عراق داریم: ترکیبی از حملات هوایی ائتلاف، آموزش، تجهیز و کمک به شرکای موثر محلی. این استراتژی پیروز است.»

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در روز سه شنبه گفت پس از موفقیت های اخیر داعش، ائتلاف بین المللی به نیروهای حامی دولت این کشور به میزان کافی برای جنگ با این گروه کمک نکرده است.

او این سخنان را پیش از ملاقات با وزیران امورخارجه ائتلاف بین المللی علیه داعش در پاریس بیان کرد.

آقای عبادی گفت برای جنگ با داعش به اطلاعات بیشتر نیاز است و سرعت ورود پیکارجویان خارجی به عراق، به رغم هدف ائتلاف بین المللی برای جلوگیری از پیوستن آنها به داعش، کاهش نیافته است.

ائتلاف بین المللی هیچ نیروی رزمی زمینی به عراق نفرستاده است و در عوض، به حملات هوایی برای حمایت از نیروهای حامی دولت عراق اکتفا کرده است.

نخست وزیر عراق گفت که کشورهای عضو ائتلاف از نظر سياسی بايد فعالتر شوند. او در مصاحبه با خبرنگاران خطاب به ائتلاف گفت بايد توضيح دهند که چرا اين همه تروريست، از عربستان سعودی، کشورهای حاشيه خليج فارس، مصر و اروپا در عراق به سر می‌برند؟ و اگر بحران عراق را ناشی از مسائل سياسی می‌دانند، نيروهای آمريکايی، فرانسوی و آلمانی در عراق چه می‌کنند؟

در عين حال اقليم خودمختار کردستان عراق در اشاره به گردهمايی پاريس، از بغداد به خاطر آنچه که «کنار گذاشته شدن» ناميد، انتقاد کرد.

طبق اطلاعات وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، از اوایل ماه اوت، هواپیماهای ائتلاف بیش از ۴۲۰۰ حمله هوایی در سوریه و عراق انجام داده اند.

نشست پاریس دو هفته پس از آن برگزار می شود که داعش شهر رمادی، مرکز استان انبار در غرب بغداد را تصرف کرد. این پیروزی داعش موجب شد که حیدر العبادی از شبه نظامیان شیعه بخواهد در عملیات آزاد سازی رمادی شرکت کنند.

یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا گفت در کنفرانس تمرکز می شود که نخست وزیر عراق از نیروهای قبائل سنی در جنگ با داعش استفاده کند.

وزارت خارجه آمریکا گفت جان کری، وزیر خارجه آمریکا به خاطر شکستگی پا در سانحه اخیر دوچرخه سواری، از راه دور در این کنفرانس شرکت می کند. در همین حال، آنتونی بلینکن، معاون وزیر خارجه آمریکا ریاست هیئت آمریکایی در کنفرانس پاریس را برعهده دارد.

این کنفرانس شامل بررسی راه های تضعیف و نابودی گروه «دولت اسلامی» (داعش) از جمله مسدود کردن منابع مالی این گروه می شود.

همزمان با این نشست، وزارت دفاع عراق ويديويی از بمباران مواضع و مخفیگاه‌های داعش در دو استان صلاح‌الدين و انبار منتشر کرد.

در ادامه عمليات ضربتی دولت عراق برای بازپس‌گيری رمادی از دست نيروهای داعش، وزارت دفاع عراق صبح سه‌شنبه ۱۲ خرداد، با انتشار يک بيانيه و يک ويديو که تصاوير حملات هوايی در دو استان انبار و صلاح‌الدين را نشان می دهد، از تلفات سنگين نيروهای داعش و انهدام ميزان زيادی از جنگ افزارهای آنها خبر داد. گفته می‌شود تصاوير، اواخر وقت شب گذشته توسط جنگنده‌های عراقی فيلمبرداری شده است.

XS
SM
MD
LG