لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۲

دور جدید عملیات موصل: ارتش عراق برای نخستین بار از شمال وارد شهر شد


تعدادی از نیروهای آمریکایی در یک پایگاه نظامی ارتش عراق در شمال شهر موصل - ۱۵ دی ۱۳۹۵
تعدادی از نیروهای آمریکایی در یک پایگاه نظامی ارتش عراق در شمال شهر موصل - ۱۵ دی ۱۳۹۵

نیروهای دولتی عراق در دور جدیدی از عملیات بازپس گیری شهر موصل، طی عملیاتی شبانه در ساعات اولیه جمعه، برای نخستین بار از جبهه شمالی وارد این دومین شهر بزرگ عراق شدند که از سال ۲۰۱۴ میلادی به این سو در تصرف پیکارجویان داعش بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، عملیات امروز بخشی از فاز جدید عملیات ارتش عراق در موصل است که از هفته گذشته آغاز شد. عملیات گسترده آزادسازی موصل روز ۲۶ مهر ماه آغاز شد و به رغم پیشروی‌های عمده در داخل شهر، در چند هفته اخیر به کندی پیش رفت.

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز جمعه گفت که نیروهای ارتش به زودی «سر مار را قطع خواهند کرد» و پیکارجویان داعش را از موصل بیرون خواهند کرد.

از موصل، به همراه شهر رقه در سوریه، به عنوان دو مرکز خلافت خودخوانده داعش یاد می‌شود.

عملیات موصل، بزرگترین عملیات زمینی نیروهای دولتی عراق از زمان حمله نظامی آمریکا به آن کشور در سال ۲۰۰۳ با هدف سرنگونی صدام حسین است؛ که مین‌گذاری، بمب‌گذاری های انتحاری و استفاده داعش از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی، آن را کند کرده است.

در طول حدود سه ماه گذشته و از آغاز عملیات تا کنون، بیش از ۱۰۰ هزار نفر از ساکنان غیرنظامی موصل از آن شهر خارج شده‌اند، اما برآورد می شود که حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر همچنان در شهر باقی مانده‌اند.

ژنرال طالب شغاتی، فرمانده واحد ضدتروریسم عراق و رئیس فرماندهی مشترک عملیات موصل، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با رویترز با بیان این که تاکنون حدود ۷۰ درصد شرق موصل آزاد شده است، گفت که همکاری ساکنان شهر به تسریع عملیات کمک خواهد کرد.

پیروزی در این عملیات که بیش از ۱۰۰ هزار نیروی مورد حمایت آمریکا در آن شرکت دارند و پیش بینی می‌شود ماه‌ها طول بکشد، احتمالا مقدمه‌ای خواهد بود بر پایان خلافت خودخوانده داعش که در بیش از دو سال پیش در بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه اعلام کرد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG