لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۴

بایدن: آمریکا به تقویت امنیت عراق متعهد است


بنظرمی رسد نوری مالی نخست وزیرعراق اطمینان هایی از آمریکا برای کمک به مقابله با افزایش خشونت درکشورش دریافت کرده است. درهمین حال گروهی ازسناتورهای متنفذ آمریکا می گویند رهبری مالکی میان قشرهای جامعه عراق شکاف می اندازد.

مالکی درآغازدیدارهایش با مقامات ارشد آمریکا درواشنگتن، روز چهارشنبه با جوبایدن معاون ریاست جمهوری ملاقات کرد. او تعهد آمریکا را به تقویت امنیت درعراق و نیزمشارکت با دوام تکرار کرد.

درپی این دیدار، یک مقام ارشد آمریکایی گفت جنگنده های اف – ۱۶ اواخرسال آینده به عراق تحویل داده خواهد شد. عراق اخیرا ۶۵۰ میلیون دلاربیعانه برای هواپیماها پرداخت کرد.

تشدید خشونت فرقه ای درعراق به مرگ بیش از ۷۵۰۰تن فقط درسال جاری منجرشده است.

مالکی که قراراست روزجمعه درکاخ سفید با پرزیدنت اوباما ملاقات کند، درمقاله ای درنیویورک تایمزمی گوید القاعده به یک کمپین تروریستی علیه مردم عراق دست زده است واو نمی خواهد کشورش یا سوریه به پایگاه هایی برای گروه تبدیل شوند.
مالکی گفت عراق به تجهیزاتی برای نیروهای مسلح خود، بویژه پدافند هوایی، نیازدارد واومی خواهد ازآقای اوباما برای بهبود توانایی های نظامی عراق درخواست کمک کند.

اما چند سناتورامریکایی، ازجمله جان مک کین، کارل لوین، رابرت منندز و لیندسی گراهام روزسه شنبه درنامه ای به پرزیدنت اوباما گفتند آنها عمیقا نگران وضع عراق هستند. سناتورها شیوه حکومتی مالکی را مسئول افزایش خشونت دانستند و گفتند اواغلب یک برنامه فرقه ای و خود کامه را دنبال می کند که سنی ها را ناراضی می سازد، کردها را به حاشیه می کشاند وشیعیانی را که خواهان یک عراق دمکرات وفراگیر هستند بیگانه می کند.

سناتورها می خواهند رئیس جمهور مالکی را برای ارائه یک استراتژی سیاسی وامنیتی جهت برقراری ثبات درکشورزیرفشار بگذارد. آنها می خواهند برحمایت های ضد تروریستی ازعراق افزوده شود، اما فقط بعنوان بخشی ازیک برنامه فراگیرکه عراقی های متعلق به هر فرقه و قومی را متحد سازد.

کردها، سنی ها و شیعیان حاکم درپی حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا که صدام حسین را سرنگون کرد، درتلاش بوده اند راه ثابتی برای تقسیم قدرت پیدا کنند. بسیاری ازسنی ها علیه دولت مالکی اعتراض کرده اند وآنرا متهم می کنند آنها را ازنظر سیاسی به حاشیه می کشاند و درخواست هایشان را نادیده می گیرد.

مالکی درمقاله خود عراقی ها را به شکیبایی فرامی خواند. اومی گوید عراق به کشوری با نهادهای دمکراتیک بالغ شده است، اما به تمرین، آموزش وعمل بیشترنیازدارد.

سناتورها درنامه خود همچنین ازگزارش هایی که حاکی است ایران ازحریم هوایی عراق برای رساندن کمک های نظامی به سوریه استفاده می کند ابراز نگرانی کرده اند. اعضای کمیته مناسبات خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیزنگرانی های مشابهی را عنوان کرده اند درنامه ای به مالکی خواسته اند هرهوایپمای ایرانی را که ازآسمان عراق می گذرد فرود آید وبازرسی شود.

مالکی قراراست روزپنجشنبه بعنوان بخشی ازبحث درباره مناسبات آمریکا وعراق وچالش هایی که دربرابرعراق ومنطقه اطراف آن وجود دارد، درواشنگتن سخنرانی کند.
XS
SM
MD
LG