لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۴

دستگیری مظنونین حمله در کردستان عراق


نیروهای امنیتی درمنطقه خودمختار کردستان عراق سه نفر را در ارتباط با حمله ای در اربیل در ماه گذشته که هفت تن را کشت دستگیر کرده اند.

بگزارش خبرگزاری فرانسه، مسرور بارزانی، مشاور امنیتی منطقه، روز شنبه در یک کنفرانس خبری گفت «ما توانستیم افرادی را که مستقیما با عملیات تروریستی در اربیل ارتباط داشتند دستگیر کنیم.»

روز ٢٩ سپتامبر، ستیزه گران با بمب اندازهای انتحاری، تیراندازی و بمب های اتومبیلی به ستاد سرویس امنیتی کردستان حمله کردند، هفت عضو آنرا کشتند و بیش از ٦٠ نفر را مجروح کردند.

از مه ٢٠٠٧ که یک بمب اتومبیلی در نزدیکی همین محل منفجر شد و ١٤ کشته و بیش از ٨٠ مجروح برجا گذاشت، این نخستین بار بود که چنین حمله ای در اربیل روی می دهد.

گروه امارت اسلامی عراق و خاور نزدیک، وابسته به القاعده، در بیانیه ای مسئولیت حمله را بر عهده گرفت و آنرا پاسخی به آمادگی مسعود بارزانی رئیس دولت منطقه خود مختار کردستان برای حمایت از بغداد و نیروهای کرد که با جهادگران در سوریه می جنگند، نامید.

در گزارش خبرگزاری فرانسه گفته می شود در حالی که منطقه کردستان عراق معمولا از خشونت تقریبا روزانه در بقیه کشور در امان است، اما روز به روز بیشتر به مناقشه خونین سوریه کشیده می شود.

زدوخورد بین نیروهای کرد و جهادگرایانی که سعی دارند یک کوریدور زمینی برای ارتباط با عراق بدست آورند، موجب شده است هزاران کرد سوری از مرز بگذرند و در کردستان عراق پناه بگیرند.
XS
SM
MD
LG