لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۷

مذاکره کردها با دولت عراق برسر نفت و بودجه


مسعود بارزانی رئیس جمهوری وقت کردستان و جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق در مراسم گشایش خط لوله نفتی اربیل - ژوئن ۲۰۰۹
مسعود بارزانی رئیس جمهوری وقت کردستان و جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق در مراسم گشایش خط لوله نفتی اربیل - ژوئن ۲۰۰۹

دولت نیمه خودمختار کردستان عراق در راه توافق با دولت مرکزی بر سر صادرات نفت از کردستان به خارج است، و مقامات امیدوارند در یکی دو هفته آینده گفتگوها به سرانجام برسد.

نخست وزیر و رئیس بخش انرژی دولت نیمه خودمختار کردستان عراق به بغداد رفته است تا اختلافات دراز مدت با دولت مرکزی بر سر صادرات نفت منطقه کردستان از طریق یک خط لوله جدید به ترکیه را حل و فصل کند.

بغداد تهدید کرده که اگر صدور نفت کردستان به ترکیه بدون موافقت دولت مرکزی عراق انجام گیرد، از آنکارا شکایت می کند و سهم بخش خودمختار کردستان از بودجه ملی را هم به شدت کاهش خواهد داد.

خط لوله نفتی میان کردستان عراق و ترکیه اواخر آذرماه تکمیل شد، و از آن زمان نفت به انبارهای ذخیره بندر جیهان در جنوب ترکیه و در حاشیه دریای مدیترانه سرازیر می شود، اما صادرات نفت در انتظار توافق میان دولت نیمه خودمختار کردستان با دولت مرکزی عراق است. گفتگوها در این زمینه ماههاست به کندی پیش می رود.

نچیروان بارزانی، نخست وزیر منطقه کردستان همراه با آشتی هورامی وزیر منابع طبیعی روز دوشنبه رهسپار بغداد شدند. یکی از مسئولان صنایع عراق پیش بینی کرده است که ظرف یکی دو هفته آینده توافقی حاصل شود؛ وی می افزاید «اگر گفتگوها بیش از این به طول بیانجامد، حتماً مشکلی بر سر راه است.»

نفت خام منطقه کردستان پیشتر از طریق تأسیسات دولت مرکزی به بازارهای جهان عرضه می شد، اما اختلافات بر سر پرداخت به شرکت هایی که در شمال عراق و در منطقه کردنشین فعالیت می کردند، موجب تعطیل صادرات از آن منطقه شد.

از آن به بعد، کردها مقادیر کمتری نفت خام از طریق نفتکش ها به مرز صادر می کردند، و همزمان، اقدام به احداث خط لوله نفتی در مسیر ترکیه و مذاکره درمورد قرارداد نفتی میلیارد دلاری با آنکارا کردند.

بر اساس این قرارداد، کردستان عراق می تواند روزی دو میلیون بشکه نفت، و سالی ده میلیارد متر مکعب گاز از طریق ترکیه به بازارهای جهانی صادر کند.

منابع نزدیک به دولت کردستان عراق می گویند مشکلات فنی که در مسیر خط لوله وجود داشت رفع شده و نفت به طور مرتب از این مسیر صادر می شد.

وبسایت رسمی دولت منطقه کردستان در بیانیه ای نوشت در دیدار هفته گذشته بارزانی و هورامی با رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در استانبول، آقای اردوغان بر تعهدش به اجرای توافق با کردستان تأکید کرده است.
XS
SM
MD
LG