لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۷

سفر وزیر دفاع آمریکا به عراق همزمان با درگیری های شدید در موصل


همزمان با سفر وزیر دفاع آمریکا به عراق، درگیری‌های نیروهای عراقی علیه داعش در موصل شاهد تحولات جدیدی بود.

اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا روز یکشنبه ۲۱ آذر برای آخرین بار در دوران وزارت خود به عراق سفر کرد و با مقامات این کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، آقای کارتر در دیدار با حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، درباره نبرد علیه داعش در موصل گفت و گو و بر ادامه حمایت ایالات متحده از جنگ دولت عراق با داعش تاکید کرد.

وزیر دفاع آمریکا پس از این دیدار راهی اربیل، مرکز اقلیم کردستان عراق شد.

همزمان با این سفر، نبرد موصل نیز اوج گرفت و شاهد نفوذ نیروهای دولتی عراق و ضدحمله داعش به این نیروها بود.

در این روز نیروهای عراقی برای ساعاتی موفق به ورود به عمق شهر موصل و نزدیکی به موصل شدند. این نیروها توانستند بیمارستانی که نیروهای داعش از آن به عنوان پایگاه استفاده می کردند را محاصره کنند، اما ساعاتی بعد با ضد حمله داعش مواجه شدند.

نیروهای داعش با چهار خودروی بمب گذاری شده و راننده های انتحاری به نیروهای عراقی حمله کرده و آنها را وادار به عقب نشینی به منطقه شرقی موصل کردند.

هنوز تعداد کشته‌های نیروهای عراقی در ضدحمله داعش به طور رسمی اعلام نشده است اما خبرهای غیررسمی حاکی از مرگ دهها نظامی دولتی این درگیری است.

در این میان، وضعیت غیرنظامیان در مناطق تحت اشغال داعش در عراق بسیار بد توصیف شده است. رسانه‌های عراق گزارش داده‌اند که از یک ماه و نیم گذشته هیچ آذوقه‌ای به این مناطق نرسیده است.

مناطق مرکزی، غرب و شمال موصل آب و برق ندارند و هشدار داده شده که اگر جنگ موصل به درازا بکشد، این مناطق با یک فاجعه انسانی روبرو می شوند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG