لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۱۵

نخست وزیر عراق: نبرد آزادسازی موصل طبق برنامه پیش می‌رود


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، ضمن ابراز امیدواری نسبت به آزادی موصل تا پایان سال جاری میلادی از دست داعش، اعلام کرد که این نبرد طبق زمان‌بندی و برنامه از قبل تعیین شده پیش می‌رود.

آقای العبادی در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس که سه‌شنبه نهم آذر منتشر شد، درباره اینکه پس از شش هفته جنگ، موصل تنها شاهد آزادی بخش‌هایی از شهر بوده، گفت: «موصل همين حالا هم به طور کامل در محاصره و کنترل نيروهای نظامی ماست. برنامه همانطور پيش می‌رود که انتظارش را داشتيم. در حقيقت، به نظر ما اين برنامه‌ها حتی سريع‌تر از آنچه پيش بينی می‌کرديم، پيش رفته است.»

او تاکید کرد که تشکیلات داعش در رویارویی با نیروهای عراقی و متحدان آنها در حال فروپاشی است.

نخست وزیر عراق با بیان اینکه آزادی منطقه بزرگی از موصل نشان می‌دهد که داعش ديگر همچون گذشته جرأت یا توان ادامۀ جنگ را ندارد، گفت: «فکر می‌کنم عمليات طبق برنامه پيش می‌رود و من اميدوارم بتوانيم شهر را تا آخر امسال آزاد کنيم.»

خبرنگار آسوشیتدپرس که با آقای العبادی گفت و گو می کرد در ادامه به این سخنان دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی اشاره کرد که گفته بود: «نفت عراق را می‌گيريم و هزينه جنگ عراق را با نفت آنها جبران می‌کنيم.» او همچنین گفته بود که نمی‌گذارد ایران نفت عراق را ببرد.

نخست وزیر عراق در واکنش گفت که افراد را به خاطر سخنانی که در جریان مبارزات انتخاباتی بیان کرده‌اند، قضاوت نمی‌کنند.

او گفت: «افراد در مبارزات انتخاباتی ادعاهای زیادی می‌کنند اما وقتی به قدرت می‌رسند باید واقع بینانه‌تر به مسائل نگاه کنند.»

آقای العبادی اضافه کرد: «به نظر من آقای ترامپ مرد واقع بينی است، تاجر و سرمايه دار است. به مسائل همانطور که هستند نگاه می‌کند. نفت عراق توسط خود عراق فروخته می‌شود. نه ايران و نه هيچکس ديگر می‌تواند نفت عراق را ببرد، مردم عراق نمی‌گذارند کسی منابع‌شان را ببرد. اين منابع مال آنهاست. هيچکس حق ندارد به آنها دست بزند. مال مردم است و ما از آنها محافظت می‌کنيم.»

او با بیان اینکه با آقای ترامپ در این باره صحبت نکرده است، گفت که انتظار دارد دولت ترامپ از عراق حمایت لجستیکی بیشتری برای جنگ با تروریسم بکند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG