لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۴

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با رئیس پارلمان عراق دیدار کرد


جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا
جان بینر رئیس مجلس نمایندگان آمریکا

سليم جبوری، رئيس پارلمان عراق روز دوشنبه دهم فروردین در بغداد با رئيس مجلس نمايندگان ایالات متحده و همچنین بان کی مون دبيرکل سازمان ملل متحد بطور جداگانه ديدار و گفتگو کرد.

جان بينر، و هیات همراه در حالی به عراق سفر کرده است که همزمان، بان کی مون دبير کل سازمان ملل متحد نيز برای ديدار با مقام های بلندپايه عراق در بغداد به سر می‌برد.

این دیدارها زمانی صورت گرفته است که ارتش عراق در تلاش برای آزاد کردن کامل تکريت از کنترل پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

بان کی مون پس از شرکت در بحث پیرامون بحران يمن در نشست اتحاديه عرب به رياست عربستان سعودی از مصر به عراق رفته و قرار است برای درخواست کمک برای جبران کمبود بودجه هنگفتی که در جنگ سوريه به کار می‌رود، سه شنبه به کويت سفر کند.

آقای بان در ديدار با سليم جبوری در مورد گزارش‌های مربوط به آزار غيرنظاميان و زير پا گذاشته شدن موازين حقوق بشر توسط گروه‌های مسلح داوطلب ابراز نگرانی کرد. وی همچنین گفت گزارش‌های متعددی وجود دارد که ادعا می‌کنند نيروهای مسلحی که همراه با ارتش در عراق می‌جنگند، اموال مردم را غارت می‌کنند، در مواردی چند غيرنظامی را ربوده اند.

همزمان با ديدار ديپلمات های خارجی از عراق، صبح دوشنبه بر اثر انفجار دو اتومبيل حامل بمب در منطقه تجاری و عمدتاً شيعه‌نشين حسينيۀ بغداد دستکم ۱۱ نفر از جمله دو مأمور پليس کشته و حداقل ۲۶ تن زخمی شده اند. تا کنون هيچ فرد يا گروهی مسئوليت اين بمبگذاری‌های را بر عهده نگرفته است.

از سوی دیگر روز دوشنبه درگيری‌های ارتش عراق با نیروهای داعش در تکريت، پيرامون بيمارستان عمومی واقع در جنوب شرقی شهر ادامه داشت. گفته می‌شود نيروهای داعش در بيمارستان پناه گرفته‌اند.

با وجود پيشروی‌های چند روز گذشته ارتش عراق و تصميم قطعی بغداد برای پاکسازی تکريت از وجود داعش، پرچم داعش هنوز در بخش‌هايی از شهر ديده می‌شود.

سرلشگر رياض جلال، فرمانده نيروهای زمينی ارتش عراق در این باره گفت: «ما مصمم به پاکسازی شهر سوق الجيشی تکريت و ساير شهر های شمالی عراق، چون موصل و انبار از وجود داعش هستيم و برنامه سنگينی برای مقابله با دشمنان و گروه های غيرقانونی در موصل تدارک ديده ايم.»

نبرد تکريت در حال حاضر بدون پشتيبانی شبه نظاميان شيعۀ مورد حمايت دولت ايران جريان دارد. آنها از هفتۀ پيش با ورود پشتیبانی هوایی آمریکا به جنگ تکريت، از این نبرد خارج شدند.

XS
SM
MD
LG