لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۹

عملیات موصل؛ پس از گذشت دو ماه ۲۵درصد شهر از دست داعش آزاد شده است


عملیات آزادسازی موصل از کنترل داعش پس از گذشت دو ماه تنها ۲۵ درصد پیشرفت داشته است.

به گزارش خبرنگار بخش فارسی صدای آمریکا در عراق، فرماندهی عملیات آزادسازی موصل روز شنبه ۲۷ آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد که از آغاز عملیات تاکنون ۴۰ منطقه این شهر از دست داعش خارج شده است، که کمتر از ۲۵ درصد مساحت موصل را شامل می‌شود.

ژنرال محمد وکاح، از فرماندهان عمليات موصل به رسانه‌ها گفت که پيكارجويان داعش با ضدحمله‌ای انتحاری قصد تصرف دوباره برخی از مناطق آزاد شده شرق موصل را داشتند ولی اين ضد حمله پس از چند ساعت درگيری دفع شد.

به گفته او در جریان این ضدحمله و دفع آن، يكصد پيكارجوی داعش را از پای درآمدند. فرماندهی عمليات موصل به آمار تلفات نيروهای دولتی اشاره ای نكرد.

از سوی دیگر، به گفته نمايندگی سازمان ملل متحد در عراق، تاكنون يكصد و چهار هزار تن از ساكنان غيرنظامی موصل آواره شده‌اند. اين جدا از هزار و پانصد خانواده‌اي است كه به دليل شرايط بد اردوگاه آوارگان، به مناطق آزادشده موصل برگشته‌اند.

موصل دومين شهر بزرگ عراق، تابستان دو سال پيش ظرف چند ساعت توسط پيكارجويان داعش تصرف شد.

نیروهای عراقی با حمایت هوایی جنگنده های آمریکایی به همراه نیروهای کرد و بسیج مردمی موسوم به حشد شعبی، ضمن محاصره شهر موصل عملیات آزادسازی آن را آغاز کردند. فرماندهان عراقی حضور غیرنظامیان در شهر را دلیل کندی پیشرفت در این عملیات عنوان کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG