لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۲

مسئولان عراقی می گویند داعش دو حمله شیمیایی به جنوب کرکوک کرده است


مقامات عراق روز شنبه از انجام دو حمله شیمیایی در نزدیکی کرکوک توسط گروه دولت اسلامی خبر داد و گفت در این حملات یک دختر بچه سه ساله کشته، حدود ۶۰۰ نفر مجروح و صدها نفر دیگر ناگزیر از فرار شدند.

آسوشیتد پرس به نقل از مقامات امنیتی و بیمارستانی عراق می گوید حملات راکتی حامل سلاح های شیمیایی روزهای چهارشنبه (۲۰ اسفند) و بامداد شنبه (۲۲ اسفند) در جنوب کرکوک صورت گرفت.

یک مقام محلی گفت زنان و کودکان به شدت به وحشت افتاده اند و از دولت مرکزی در بغداد درخواست کرده اند آنها را نجات دهد.

به گفته مسئولان پزشکی و بیمارستانی مجروحان از سوختگی های عفونی ، تنگی نفس و تشنگی رنج می برند و تا کنون هشت نفر برای درمان به بغداد منتقل شده اند.

مقامات آمریکایی و عراقی گفتند نیروهای ویژه آمریکا مسئول یک واحد داعش را که سعی دارد تسلیحات شیمیایی بسازد دستگیر کردند.

ائتلاف به رهبری آمریکا گفت مواد شیمیایی که داعش تا کنون بکار برده، گاز کلورین و سولفور خردل را شامل می شود.

درخواست کمک از ایران

همزمان وزیر بهداشت ایران از درخواست کمک عراق از ایران برای درمان مصدومان حمله شیمیایی اخیر خبر داده است.

به نوشته پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت ایران، حسن قاضی زاده هاشمی در این باره گفت: "با توجه به درخواست کمک فوری وزیر بهداشت عراق، تیم پزشکی از ایران برای درمان حادثه دیدگان حمله شیمیایی داعش به کرکوک اعزام شد."

به گفته او تیم پزشکی ایران وضعیت مصدومان را رصد می‌کند و بر اساس نیاز تیم اعزامی، تجهیزات و داروهای مورد نیاز نیز فراهم می‌شود. همچنین مقرر شد داروهای مورد نیاز در کوتاه ترین زمان ممکن به عراق ارسال شود.

این گزارش حاکی است که وزیر بهداشت عراق، چهارشنبه شب گذشته ۱۹ اسفند از وزیر بهداشت ایران درخواست کمک فوری و اعزام تیم تخصصی برای کمک و درمان مجروحان حمله شیمیایی داعش به کرکوک، کرده است.

گفته می شود گروه دولت اسلامی واحد ویژه ای متشکل از کارشناسان عراقی که در برنامه های تسلیحاتی صدام حسین کار می کردند، و نیز کارشناسان خارجی، برای پژوهش درباره تسلیحات شیمیایی تشکیل داده، و مقدار محدودی گاز خردل تولید کرده است.

XS
SM
MD
LG