لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۰

اوباما: برکناری اسد تنها راه پایان جنگ در سوریه است


باراک اوباما پس از دیدار با تیم شورای امنیت ملی خود گفت تنها راه شکست دادن داعش پایان دادن به پنج سال هرج و مرج و جنگ داخلی در سوریه است.

آقای اوباما گفت آتش بس که روسیه، آمربکا، و دیگر اعضای گروه بین المللی حمایت سوریه روز ۲۷ فوریه با آن موافقت کردند و به اجرا درآمد، آزمایش این موضوع است که آیا طرف های درگیر واقعا به تعهداتشان پای بند هستند یانه.

آقای اوباما با قبول این که در این مساله اختلاف نظرهایی با روسیه و ایران وجود دارد، اعتقادش را که آینده سوریه نمی تواند بشار اسد را شامل شود تکرار کرد وگفت روشن است که پس از سال ها جنگ وحشیانه علیه مردم خودش – از جمله شکنجه، فرو ریختن بمب های بشکه ای، و محاصره و گرسنگی - بسیاری از سوری ها هرگز جنگ را تا اسد از قدرت بیرون رانده نشود،متوقف نخواهند ساخت.
اوباما گفت یک راه حل سیاسی که به جنگ داخلی پایان دهد به این معنا است که تمام طرف ها می توانند توجه خود را به وظیفه مهم از بین بردن داعش معطوف کنند.

رئیس جمهوری آمریکا یاد آور شد ائتلاف به رهبری آمریکا با شریکان و متحدانش در کوچک ساختن هسته مرکزی داعش در سوریه و عراق پیشرفت می کند. نواحی زیر کنترل آن بسیار کم شده است، ر هبرانش کشته شده اند ، جریان رسیدن رزمندگان خارجی به گروه کند شده است، شبکه های و منابع مالی آن مختل شده است.

آقای اوباما گفت جنگ علیه داعش همچنان دشوار خواهد بود . ولی ما به استفاده از تمام عناصر قدرت ملی خود – نظامی، اطلاعاتی، دیپلماسی، امنیت داخلی، پلیس و قدرت جوامع – ادامه خواهیم داد. و یقین دارم پیروز خواهیم شد.

XS
SM
MD
LG