لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۷

دیدگاه: تظاهرات بصره فشار بر نخست وزیر عراق را شدت می بخشد


گزارشی از هانا لوسیندا در روزنامه تایمز لندن

نخست وزیر عراق پس از کشته شدن دست کم ۱۳ نفر در یک هفته اعتراضات در بصره بر سر بیکاری و خدمات بد، زیر فشار زیادی برای کناره گیری قرار گرفته است.

حیدر العبادی دیروز هشدار داد که اعتراضات می تواند به یک جنگ تمام عیار بدل شود. او دستور داد تحقیقاتی درباره رفتار نیروهای امنیتی شهر انجام بگیرد و آن ها را به عدم انجام وظیفه متهم کرد. رئیس پلیس بصره و فرمانده عملیات برکنار شده اند.

رقبای سیاسی می گویند مسئولیت بر عهده حیدر عبادی است و خواستار کناره گیری او شده اند.

مقتدی صدر، روحانی پوپولیست شیعه که بلوک برنده انتخابات ماه مه عراق را رهبری می کند از عبادی خواسته از قدرت کنار برود. حزب مقتدی صدر با نفوذ فزاینده تهران در عراق مخالف است و پس از انتخابات با عبادی متحد شده بود.

هادی العامری رهبر سازمان بدر و معمار بلوک طرفداران ایران در مجلس عراق، هم خواهان استعفای عبادی شده است.

دیروز در پی موافقت معترضان با توقف موقت تظاهرات، آرامشی تنش آلود بر بصره حاکم بود. معترضان گفته اند اگر به خواست هایشان عمل نشود دوباره به خیابان ها باز می گردند.

نقیب لعیبی یک فعال سیاسی می گوید: «ما تظاهرات را برای جلوگیری از خونریزی به تعلیق در می آوریم و با رویکردی جدید بازخواهیم گشت. کوتاه نخواهیم آمد.»

شنبه در پنجمین شب متوالی اعتراضات با وجود اعلام منع آمد و شد، فرودگاه شهر هدف شلیک راکت قرار گرفت و کنسولگری ایران به آتش کشیده شد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG