لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۴

محل اسکان مجاهدین خلق در حومه بغداد هدف حمله راکت قرار گرفت


The rising sun turns the sky red and orange behind the U.S. Marine Corps War Memorial in Arlington, Virginia, just outside Washington D.C.
The rising sun turns the sky red and orange behind the U.S. Marine Corps War Memorial in Arlington, Virginia, just outside Washington D.C.

یک پایگاه نظامی قدیمی در نزدیکی بغداد پایتخت عراق، که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن اسکان داده شده‌اند، اواخر روز پنجشنبه هدف حمله راکتی قرار گرفت و سه سرباز عراقی جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان مجاهدین خلق نیز می‌گوید ۲۰ نفر از اعضای آن سازمان هم در اثر این حمله به اردوگاه لیبرتی(آزادی) جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر اعلام پلیس عراق، ۱۶ موشک به این اردوگاه اصابت کرده است. هنوز مشخص نیست که این حمله از سوی چه کسانی یا چه گروهی صورت گرفته است.

به گفته مقام‌های پلیس عراق، ۱۶ نفر از سربازان عراقی در اثر این حمله زخمی شده و مجاهدین خلق هم از زخمی شدن ده‌ها نفر از اعضایش در این اردوگاه خبر داد.

اردوگاه لیبرتی پیش از آن که محل اسکان اعضای این گروه عمده مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران شود، پادگان نظامی نیروهای آمریکایی در نزدیکی فرودگاه بغداد بود.

اعضای سازمان مجاهدین خلق پیش از انتقال به اردوگاه لیبرتی، از سال ۱۳۶۵ و در دوران صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق، در مکان دیگری به نام اردوگاه اشرف در ۸۰ کیلومتری مرز ایران در استان دیاله ساکن بودند.

پس از سقوط صدام حسین در سال ۱۳۸۲ و با فشار ایران و برخی گروه‌های شیعه و کرد عراقی، دولت عراق و سازمان ملل متحد در سال ۱۳۸۹ توافق کردند مجاهدین را به اردوگاه دیگری منتقل و در نهایت مقدمات انتقال آنها به خارج از عراق را فراهم کنند.

انتقال اعضای سازمان مجاهدین خلق از اردوگاه اشرف به اردوگاه لیبرتی اواخر شهریور ماه ۱۳۹۱ به پایان رسید و از آن زمان تا کنون نیز بسیاری از آنها به کشورهای دیگر منتقل شده اند؛ اما برخی همچنان در لیبرتی هستند.

XS
SM
MD
LG