لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

نگرانی سناتور مک کین از وضعیت ساکنان اردوگاه لیبرتی در عراق


سناتور جان مک کین روز چهارشنبه با ارسال نامه ای به جان کری وزیر خارجه ایالات متحده، خواستار توجه بیشتر به «وضعیت بغرنج اعضای مجاهدین خلق و ساکنان کمپ لیبرتی در عراق»، که از نظر امنیتی تحت خطرات فزاینده ای قرار دارند، شد. به نوشته آقای مک کین، وضعیت امنیت این گروه، به ویژه در بغداد در حال بدتر شدن است.

سناتور مک کین، در نامه خود از خطراتی که اعضای سازمان مجاهدین خلق را در عراق تهدید می‌کند ابراز نگرانی کرد نوشت که تحویل این گروه به ایران «به قیمت حکم اعدام این مخالفان رژیم دیکتاتور تهران تمام می‌شود» چرا که به نوشته او «حکومت ایران بارها، همانند آخرین بار درسال گذشته، به اعضای این گروه در عراق حمله کرده و آنان را به قتل رسانده است.»

اعضای سازمان مجاهدین خلق از زمان حکومت صدام حسین در اردوگاههای اشرف و لیبرتی در عراق ساکن شدند. به دنبال سقوط حکومت صدام و قدرت گرفتن دولتمردان شیعه نزدیک به ایران در عراق، اردوگاههای مجاهدین بارها مورد حمله قرار گرفت و منجر به مرگ تعدادی از اعضای این گروه مخالف با حکومت ایران شد.

آقای مک کین به ویژه انتصاب محمد غبان، وزیر دفاع شیعه نزدیک به حکومت ایران را موجب نگرانی فزاینده در این رابطه دانسته است؛ وزیر دفاعی که با گروههای شبه نظامی شیعه وفادار به ایران، که به نوشته سناتور مک کین «آشکارا با ساکنان کمپ لیبرتی دشمنی می‌ورزند» در ارتباط است.

اردوگاه لیبرتی در نزدیکی بغداد، کمتر از یک سال قبل هدف حملات خمپاره ای که به یک گروه شبه نظامی عراقی نسبت داده شد قرار گرفت که به گفته مجاهدین باعث مرگ سه نفر و زخمی شدن ده‌ها نفر شد.

در حمله ای دیگر در سال گذشته، عده‌ای مسلح با ورود به اردوگاه اشرف، دهها نفر از اعضای مجاهدین را به قتل رساندند. نماینده سازمان ملل متحد مرگ ۵۲ نفر را در اثر این حمله تایید کرد. برخی مقامات حکومت ایران این حمله را ستایش کرده و از کشته شدن این دسته از اعضای سازمان مجاهدین ابراز خوشحالی کردند. این کمپ پس از این حادثه تخلیه شد.

آقای مک کین در ادامه آورده است: «ما برای محافظت از این گروه از مخالفان حکومت ایران کمیته ای تشکیل داده ایم و مشتاقانه منتظر همکاری شما با این کمیته در روند اقدامات آن هستیم.»

XS
SM
MD
LG