لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۲

عراق از نظارت «هزاران نیروی اطلاعاتی» بر مراسم اربعین خبر داد


همایش اربعین در کربلا، عراق (رسانه‌های ایران)
همایش اربعین در کربلا، عراق (رسانه‌های ایران)

عراق می‌گوید هزاران نیروی اطلاعاتی بر امنیت مراسم اربعین نظارت می‌کنند.

احمد سلیم، فرمانده عملیات مشترک بغداد، روز سه‌شنبه گفت پنج هزار نیروی اطلاعاتی لباس شخصی بر روند امنیت برگزاری مراسم اربعین نظارت می‌کنند.

ارتش عراق همچنین برای تامین امنیت اربعین، یک کمیته اجرایی تشکیل داده و مسیر عبور زائران را ایمن سازی کرده است. عراق همچنین می‌گوید با ایران توافق کرده است که زائران فقط با مدارک رسمی و معتبر از مرزهای بین دو کشور عبور کنند.

یک کانال تلگرامی وابسته به نیرو‌های حشد‌الشعبی با انتشار تصاویر اسماعیل قاآنی در کربلا گفته که قاآنی برای حضور در مراسم اربعین به کربلا رفته است. خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، نیز این خبر را تایید کرده است.

به گفته مقامات ایران، تاکنون سه میلیون زائر ایرانی به عراق رفته‌اند.

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، و همچنین احمد وحیدی، وزیر کشور جمهوری اسلامی ایران، از چند نقطه مرزی ایران و عراق بازدید کرده‌اند.

اما برگزاری اربعین امسال بی‌حاشیه نبود. ده‌ها زائر ایرانی تاکنون به دلیل گرمازدگی، ازدحام جمعیت و تصادف جان‌شان را از دست داده‌اند. رعایت نکردن نکات بهداشتی هم باعث شیوع بیماری های گوارشی و دیگر بیماری های واگیردار از جمله سرخک در میان زائران شده است.

به گفته مقامات هلال احمر ایران تاکنون بیش از ١١٠ زائر، به دلیل بیماری و یا مصدومیت به ایران بازگردانده شده‌اند.

اصرار و توجه ویژه جمهوری اسلامی به برگزاری مراسم اربعین و صرف بودجه‌های کلان هم واکنش مردم را بر انگیخته است. از وام بلاعوض گرفته تا تامین اینترنت مجانی، صدور فوری گذرنامه و اختصاص وسایل حمل و نقل، اقداماتی که بسیاری معتقند در خدمت سیاست جمهوری اسلامی است و حکومت ایران زائران اربعین را هم به ابزار نمایش قدرت خود تبدیل کرده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG