لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۱

دولت عراق باید از غیرنظامیان حفاظت کند


در ماه مه، با پشتیبانی حملات هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا، نیروهای امنیتی عراق ، شامل نیروهای بسیج مردمی که اکثرا شیعه هستند و ایران از آنها حمایت می کند پیشروی به سوی فلوجه را برای آزاد ساختن شهر از اشغال داعش آغاز کردند. اخیرا دولت عراق، اعلام کرد شماری از رزمندگان را در جریان تحقیقات در باره امکان نقض حقوق انسانی غیر نظامیانی که از فلوجه می گریزند بازداشت کرده است.

ناظران حقوق بشر، از جمله زید رائد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفت گزارش های معتبری از آزار مردان و پسران سنی عراقی، از جمله شکنجه و اعدام، در حالی که از فلوجه می گریزند رسیده است.

زید از دولت عراق خواست تعهد خود را به حفاظت از غیر نظامیان نشان دهد و در باره گزارش هایی که حاکی است مردمی که دو سال و نیم از یک زندگی جهنمی زیر سلطه داعش رنج کشیدند حالا در تلاش برای خروج از فلوجه با مشکلات و خطرات عظیمی در شکل نقض جدی حقوق بشر روبرو هستند، تحقیق کند و مسئولان بد رفتاری با آنها را به دست عدالت بسپارد.

مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت ایالات متحده از گزارش هایی که غیرنظامیان در فلوجه و نواحی اطراف هدف شکنجه، آزار و در برخی موارد، حتی مرگ بوده اند، بسیار نگران است.

او گفت عبادی نخست وزیر روشن ساخته که به نیروهای عراقی دستور داده است از غیر نظامیان حفاظت کنند و به حقوق انسانی آنها احترام بگذارند.

تونر گفت برخی از رهبران نیروهای بسیج مردمی نیز اینک خود را به حفاظت از غیر نظامیان متعهد ، و مجازات عاملان آزار آنها متعهد ساخته اند.

در مورد مساله گسترده تر یافتن راهی برای پایان دادن به تنش های فرقه ای عراق، تونر گفت در نهایت این رهبری سیاسی عراق است که باید تصمیماتی را که موجب وحدت کشور بشود اتخاذ کند، و آمریکا به حمایت از کوشش های دولت و نخست وزیر در این جهت ادامه می دهد.

XS
SM
MD
LG