لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

ائتلاف مقتدی صدر، روحانی مخالف نفوذ ایران پیشتاز انتخابات پارلمانی عراق


مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی در کنار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان - ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۷ جده
مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی در کنار محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان - ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۷ جده

بر اساس نتایج اولیه انتخابات مجلس عراق، ائتلاف حامی مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی که رویترز او را یک ناسیونالیست توصیف کرده، در انتخابات پیشتاز است.

پیشتازی مقتدی صدر که مخالف حضور آمریکا و نفوذ ایران در عراق است، به نوشته رویترز غیرمنتظره بوده است. این اولین انتخابات مجلس عراق پس از شکست داعش است.

ائتلاف حامی گروه شبه نظامی شیعه هادی العامری، که مورد پشتیبانی جمهوری اسلامی ایران است، جایگاه دوم را تا این لحظه بدست آورده است و ائتلاف مورد حمایت حیدرالعبادی، نخست وزیر عراق که گمان می رفت پیشتاز انتخابات باشد، در رده سوم قرار دارد.

حیدر عبادی متحد همزمان آمریکا و ایران به شمار می رود و صدر، مخالف هر دو کشور قلمداد می شود.

مقتدی صدر تاکنون رهبری دو قیام علیه حضور نیروهای آمریکایی در عراق را برعهده داشته است و یکی از معدود روحانیون شیعه عراقی است که از ایران نیز فاصله گرفته است. او پیشتر نیز به عربستان سعودی سفر و با مقامات سعودی دیدار کرده بود.

عبادی روز دوشنبه از همه گروه ها خواست به نتیجه انتخابات احترام بگذارند که احتمالا ابراز آمادگی او برای همکاری با مقتصدی صدر برای تشکیل دولت قلمداد می شود.

میزان مشارکت در انتخابات عراق تاکنون بیش از ۴۴ درصد گزارش شده است.

رویترز می گوید نتایجی که به طور مستقل نمی تواند تایید کند، نشان می دهد مقتدی صدر در سراسر کشور بیش از ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار رای بدست آورده (۴۷ کرسی) و هادی العامری، نیز با حضوری قوی ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار رای یا ۴۲ کرسی مجلس را کسب کرده است. نوری المالکی، متحد نزدیک ایران چهارم شده است و ظاهرا ۲۵ کرسی مجلس را بدست می آورد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG