لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۸

انتخابات پارلمان و رئیس جمهوری اقلیم خودمختار کردستان عراق ۸ مهر برگزار می‌شود


یک روزنامه اقلیم کردستان عراق نوشته است نچیروان بارزانی نخست وزیر اقلیم روز ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) را روز برگزاری انتخابات تعیین کرده است.

روز رای گیری، مردم این منطقه نمایندگان پارلمان و رئیس جمهوری جدید اقلیم کردستان عراق را انتخاب می‌کنند.

از سال ۱۹۹۱ که آمریکا، صدام حسین را وادار کرد نیروهایش را از کردستان عراق خارج سازد، این منطقه از خودمختاری برخوردار بوده است.

روز شنبه نیز انتخابات سراسری فدرال عراق برگزار خواهد شد که نمایندگان پارلمان مرکز انتخاب می شوند. پارلمان سپس نخست وزیر را تعیین می کند.

در ماه نوامبر سال پیش، مردم اقلیم کردستان در همه پرسی به استقلال سرزمین از عراق رای دادند اما پس از آنکه اقلیم بر شهر نفتخیز کرکوک ادعای حاکمیت کرد، بغداد با توسل به نیروی نظامی آن شهر را در کنترل گرفت و مسعود بارزانی رئیس جمهوری اقلیم از کار کناره گیری کرد.

بعد از کناره گیری مسعود بارزانی، «نچیروان بارزانی» برادر زاده و داماد او که نخست وزیر این اقلیم است، کفیل ریاست جمهوری شد.

پارلمان کنونی در سال ۲۰۱۳ برپا شد. علاوه بر حزب دموکرات کردستان به رهبری بارزانی و حزب میهنی کردستان به رهبری طالبانی‌ها، دو حزب دیگر شامل جنبش «گوران» به معنی تغییر، و ائتلاف برای دموکراسی و عدالت به رهبری برهام صالح در انتخابات آینده حضور فعال دارند.

صالح که از حزب میهنی جداشده است نخست وزیری اقلیم را در کارنامه اش دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG