لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

تدارک عراق برای برگزاری انتخابات شوراهای محلی


نوری المالکی، نخست وزیر عراق
نوری المالکی، نخست وزیر عراق

دولت عراق بدون حضور نیروهای نظامی خارجی برای حفظ امنیت و کمک به تأمین سلامت انتخابات آن کشور در آستانه برگزاری انتخابات شوراهای محلی، با چالش های بسیاری روبه روست.

این انتخابات شوراهای محلی عراق قرار است فردا شنبه در ۱۲ استان آن کشور برگزار شود. طی هفته اخیر بمب گذاری های متعدد در سراسر عراق دست کم ۵۷ تن را کشته است، اما وزارت کشور عراق اعلام کرده که مصمم است انتخابات را به رغم خشونت های اخیر، بر اساس برنامه قبلی برگزار کند.

این نخستین انتخاباتی است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون بدون حضور نیروهای نظامی خارجی برپا خواهد شد. بیش از ۸۰۰۰ نامزد انتخاباتی برای کسب ۴۰۰ کرسی در شوراهای محلی رقابت خواهند کرد.

مارتین کابلر، نماینده ویژه سازمان ملل در عراق، طی گفت و گویی با صدای آمریکا گفت که رأی گیری محدودی که پیشاپیش برگزاری انتخابات گسترده فردا، با شرکت کارکنان نیروهای نظامی و پلیس انجام شده، آرام و صلح آمیز بوده و شمار پرسنل امنیتی که در آن شرکت کرده اند، قابل توجه بوده است.

آقای کابلر افزود که وظیفه دولت عراق آن است که جوی ایجاد کند که شهروندان بدون هراس از تهدید شدن پای صندوق های رأی بروند. وی همچنین گفت که شرایط کنونی برای برگزاری انتخابات، مطلوب نیست، اما به هر حال این انتخابات باید برگزار شود. برخی تحلیلگران اختلاف میان شیعه و سنی را مهم ترین مشکل کنونی و عامل خشونت در عراق می دانند.

ائتلاف شیعی نوری المالکی نخست وزیر عراق برای کسب رأی اکثریت شیعیان، دو رقیب اصلی دارد: جبهه مقتدی الصدر و مجمع عالی اسلامی عراق.

سه استان خودمختار کرد عراق قرار است انتخابات خود را در ماه سپتامبر آینده برگزار کنند. در استان کرکوک، آمیزه جمعیت کرد، ترکمن و عرب تاکنون برای انتخاب نمایندگان خود به توافق نرسیده اند.

نماینده ویژه سازمان ملل در عراق در گفت و گو با صدای آمریکا می گوید مردم از عملکرد دولت برای تأمین امنیت و امکانات اولیه رفاهی چون آب و برق رضایت ندارند و بیکاری هم مشکل دیگری است که بسیاری گرفتار آنند.

تخلف انتخاباتی یکی از موارد نگرانی مردم و دولت عراق است.

برگزاری انتخابات روز شنبه شوراهای محلی در عراق با نظارت ۲۷۱ ناظر بین المللی، ۲۰۰۰ خبرنگار که ۱۷۰ تن از آنها خارجی اند و ۲۴۰ هزار فعال سیاسی،‌ برگزار خواهد شد. ۱۵ کارشناس بین المللی انتخابات نیز برای آموزش برگزاری انتخابات و نظارت بر آن به مسئولان وزارت کشور عراق، در آن کشور حضور دارند.

با این همه، آنتونی کوردیزمن، تحلیلگر امور خاورمیانه در واشنگتن، می گوید نباید در ابراز اهمیت انتخابات روز شنبه عراق، اغراق کرد، و این انتخابات تنها در صورتی اهمیت خاص می یابد که نتایج آن حاکی از مقاومتی قوی در برابر نوری المالکی باشد.

XS
SM
MD
LG