لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۶

مالکی: انتخابات سیلی به صورت تروریسم بود


نوری المالکی نخست وزیر عراق
نوری المالکی نخست وزیر عراق

با پایان یافتن انتخابات پارلمانی در عراق و آغاز شمارش آرا، نوری المالکی نخست وزیر آن کشور روز پنجشنبه گفت حضور گسترده مردم در حوزه های رای گیری یک « سیلی به صورت تروریسم» بود.

مالکی در یک نشست خبری در بغداد گفت انتخابات، القاعده و امارت اسلامی عراق و شام را شکست داد. او همچنین منتقدین خود، از جمله شیعیانی را که زمانی متحد وی بودند، دعوت کرد تا مجادله و رقابت های انتخاباتی را کنار بگذارند و در یک دولت اکثریت به او بپیوندند.

بنابر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نظر می رسد مالکی با بیان این سخنان، اطمینان دارد که برای بار سوم به نخست وزیری برگزیده خواهد شد. او از سال ۲۰۰۶ این سمت را بر عهده داشته است.

برخی از حامیان سابق مالکی او را متهم می کنند که سعی دارد انحصار قدرت را در دست بگیرد، اما بسیاری از شیعیان گزینه دیگری غیر از او نمی بینند. مالکی از حمایت ایران برخوردار است و شایع است که ممکن است از آن برای ترغیب جناح های ناراضی شیعه به پشیبانی از رهبری او برای یک دوره دیگر استفاده کند.

با این حال، بسیاری از اعراب سنی به مالکی بی اعتماد هستند و او را بیش از اندازه به ایران نزدیک می بینند؛ در حالی که کردها از آنچه که آن را مداخله مالکی در امور منطقه خود مختار کردستان در شمال عراق تلقی می کنند، ناراحت هستند.

در این میان، سازمان ملل متحد می گوید در خشونت های عراق در ماه آوریل ۷۵۰ نفر کشته شدند.

به گزارش آسوشیتدپرس، ارقامی که نمایندگی سازمان ملل در عراق روز پنجشنبه منتشر کرد نشان می دهد ۶۱۰ غیر نظامی و ۱۴۰ عضو نیروهای امنیتی جان سپردند. بیش از ۱۵۰۰ عراقی که بیش از ۱۳۰۰ نفر از آنها غیرنظامی بودند نیز مجروح شدند.

بغداد با ۲۵۲ کشته بیشترین تلفات را شاهد بوده است. استان های نینوا و دیاله با به ترتیب ۱۱۹ و ۷۱ کشته در ردیف های دوم و سوم قرار داشتند. این آمار کسانی که در استان انبار کشته شدند را در بر نمی گیرد. در آنجا شبه نظامیان، کنترل بخش هایی از دو شهر را در دست دارند.

عراق برخی از سنگین ترین خونریزی ها را از زمان آغاز خشونت های فرقه ای تجربه می کند.
XS
SM
MD
LG