لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۴

پارلمان عراق قانون انتخابات سال ۲۰۱۰ را که مدتی به تاخیر افتاده بود تصویب کرد


پرزیدنت باراک اوباما از تصویب قانون انتخابات عراق ابراز خشنودی کرد

پارلمان عراق قانون انتخابات را که برای انتخابات عمومی ماه ژانویه آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت و مدتی به تعویق افتاده بود، به تصویب رساند.

این قانون با رای موافق ۱۴۱ نماینده از مجموع ۱۹۵ نماینده که پس از یک روز مباحثات شدید در پارلمان حضور داشتند به تصویب رسید.

قانون گذاران سرانجام موفق شدند با یکی از نکات عمده مورد اختلاف یعنی چگونگی برگزاری انتخابات در منطقه شمالی عراق، به توافق دست یابند. شهر مورد اختلاف نظر کرکوک است که اقلیت های قومی مختلف در آن زندگی می کنند و منطقه نفت خیز عراق است.

کردهای عراق از دیرباز خواستار ادغام کرکوک در منطقه خودمختار کردستان عراق در شمال این کشور بودند. ولی بسیاری از ساکنان عرب و ترکمن آن شهر با چنین اقدامی مخالفند و می خواهند کرکوک همچنان تحت کنترل دولت مرکزی عراق باقی بماند.

به هنگام برگزاری جلسه پارلمان کریستوفر هیل، سفیر ایالات متحده، میان جناح های مختلف و مخالف در حرکت بود تا آنها را برای رسیدن به توافقی ترغیب کند.

پرزیدنت باراک اوباما نیز از تصویب قانون انتخابات عراق ابراز خشنودی کرد و آن را نماد مهمی از اطمینان به برقراری صلحی پایدار در عراق خواند. رییس جمهوری آمریکا گفت این اقدام راه را برای خروج با نظم و ترتیب سربازان رزمی آمریکا تا ماه سپتامبر آینده هموار خواهد ساخت.

انتخابات عمومی و پیش روی عراق در حالیکه آن کشور می کوشد که مسئولیتهای بیشتری را برای حفظ امنیت خود قبل از خروج نیروهای آمریکایی به عهده بگیرد، آزمایش مهمی برای ادامه حفظ استقلال عراق به شمار می رود.

هنوز معلوم نیست که به علت تاخیر در تصویب قانون انتخابات، مقام های عراقی موفق خواهند شد انتخابات عمومی را در نیمه ماه ژانویه ۲۰۱۰ که از قبل تعیین شده بود برگزار کنند یا نه.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق، هشدار داده است که اگر انتخابات برگزار نشود امکان دارد عراق به دام دور جدیدی از هرج و مرج های سیاسی و اجتماعی گرفتار شود.

XS
SM
MD
LG