لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۶

صلح نسبی در عراق؛ بازگشت اتومبیل‌های کلاسیک به خیابان‌ها


یک ماشین شورلت آبی ۱۹۶۴ در شهر بغداد.
یک ماشین شورلت آبی ۱۹۶۴ در شهر بغداد.

اسوشتیدپرس در گزارشی به عراق بعد از داعش پرداخته و نوشته خیلی از کلکسیونرهای ماشین امیدوارند کشورشان رنگ صلح ببیند و آنها به دنبال ماشین های مورد علاقه شان بروند.

در این گزارش آمده: هنگامی که چند ماه پیش، نیروهای عراقی شبه نظامیان داعش را از موصل بیرون کردند، «نشوان شکیر محمود» به خانه خود رفت تا ببیند آیا اتومبیل شورلت کوپه قرمز و سفید مدل ۱۹۵۵ اش از سه سال جنگ و اعتشاش سالم مانده یا نه.

«نشوان شکیر محمود» در کنار اتومبیل شورلت کوپه قرمز و سفید مدل ۱۹۵۵ اش
«نشوان شکیر محمود» در کنار اتومبیل شورلت کوپه قرمز و سفید مدل ۱۹۵۵ اش

هنگامی که دید اتومبیلش تنها آسیب مختصری از انفجار یک خمپاره دیده ،از شادی در پوست خود نمی گنجید. او می گوید: «احساس غیرقابل وصفی داشتم. وقتی اتومبیلم را دیدم و نفسی راحت کشیدم.»

او ده روز صرف تعمیر اتومبیل کرد و سپس به سوی بغداد راند. سفری که با یک اتومبیل جدید چهار ساعت طول می کشد اما با اتومبیل او ۱۳ ساعت وقت گرفت. او می گوید: «وقتی به بغداد رسیدم، مردم جلوی ماشینم را در خیابانها می ایستادند و با من و ماشینم عکس می گرفتند. انگار من از یک رویای قدیمی آمده بودم.»

این مرد ۴۹ ساله، پدر شش بچه است. او عضو جامعه کوچک کلکسیونر اتومبیل های کلاسیک عراق است که امیدوارند حالا که جنگ با گروه خلافت اسلامی پایان یافته، بتوانند اشتیاق دوران قدیم خود را خود را بارور سازند.

آنها امیدوارند دوران بهتر عراق پس از پایان دهه ها جنگ و اغتشاش فرا برسد.

با همین امید است که کلکسیونرها و حتی باشگاه های اتومبیل، اندک اندک به خیابانها باز گشته‌اند.

بیشتر بخوانید:

«باشگاه پنج»، پاتوق ماشین‌بازهای اسرائیلی در آخر هفته‌ها

اصطلاحاتی که علاقمندان به اتومبیل برای طبقه بندی اتومبیل های قدیمی به کار می برند، تقریباً در همه کشورها یکسان است. اصطلاح «وینتیج» برای مدل های ساخته شده در میان سال های ۱۹۱۹ تا ۱۹۳۰ به کار می رود.

اتومبیل های ساخته شده در سالهای پس از آن اصطلاحاً کلاسیک خوانده می شود. و آنها که بیش از پنجاه سال از عمرشان گذشته ، عتیقه هستند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG