لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۷

«باشگاه پنج»، پاتوق ماشین‌بازهای اسرائیلی در آخر هفته‌ها


صاحبان خودروهای آنتیک آنها را در پارک های ملی اسرائیل به دوستداران نمایش می دهند.
صاحبان خودروهای آنتیک آنها را در پارک های ملی اسرائیل به دوستداران نمایش می دهند.

هر آخرهفته در پمپ بنزین ها و محوطه های پارکینگ و باغ ملی ها در سراسر اسرائیل، کلکسیونرهای اتومبیل با ماشین های زیبای خود گرد می آیند و سفری به گذشته ها می کنند.

آنها پونتیاک های پلیموت سال های دهه ۱۹۳۰ و ۱۹۴۰، و شورولت های سال های ۱۹۵۰ را می آورند. مردی اسرائیلی بنام «کوکو»یک فورد مدل T دارد که تقریباً صد سال پیش نخستین اتومبیل قابل خریداری برای عموم در دنیا بود.

تقریباً هزار نفر عضو انجمن ماشین های کلاسیک و قدیمی اسرائیل هستند که مالک حدود چهار هزار اتومبیل اند. این باشگاه را «د فایو کلاب » یا «باشگاه پنج» می خوانند که که از دوران گذشته منتهی به سال ۱۹۶۰ اسرائیل برگرفته شده است.

تا آن سال، شماره (پلاک)اسرائیل فقط پنج رقمی بود و نه مثل امروز ۷ رقمی. با این حال هر اتومبیلی که بیش از سی سال پیش ساخته شده باشد، می تواند عضو این باشگاه شود.

یک شورلت ۱۹۵۷ و خانواده ای که در آن نشسته است.
یک شورلت ۱۹۵۷ و خانواده ای که در آن نشسته است.

اغلب اعضای باشگاه پنج، ماجراجویان یا بازنشستگان پنجاه ساله به بالا هستند که عشق بسیار به ماشین های کلاسیک دارند و درآمد کافی که صرف خرید این اتومبیل ها کنند. بسیاری از آنها اتومبیل های عتیقه و لوازم یدکی آنها را از اینترنت در آمریکا می خرند و وارد اسرائیل می کنند.

صاحبان این اتومبیل ها، آنها را با دقت بسیار از تابش آفتاب سوزان مدیترانه حفظ می کنند و سپس آنها را به گردهمائی های آخر هفته می آورند.

آنها اتومبیل ها را در صف های منظم ردیف می کنند و بقیه اسرائیلی ها می آیند و دید می زنند.

بعضی وقت ها هم اعضای باشگاه اتومبیل هایشان را به بیمارستان های روانی ، و اماکن نگهداری جوانان بزهکار می آورند که از صدای بوق های قدیمی آنها لذت می برند.

علامت تجارتی باشگاه، یک تابلو نقاشی خاورمیانه ای است: شتری که پشت یک اتومبیل عتیقه ، راه می رود. اعضای باشگاه نیز ملغمه رنگارنگی است که نشان از تنوع جامعه اسرائیل دارد.

یهودی های «یارمورک» پوش که اتومبیل های کلاسیک خود را می رانند، از بعد از ظهر جمعه پیش از آغاز «شبات» - که مومنین دیگر در آن رانندگی نمی کنند، به محل گردهمائی می آیند. اینها یهودی های غیر مذهبی هستند که «شبات» برایشان زمان شادی و سرور و فرصتی برای لذت بردن از اتومبیل های قدیمی است. به خصوص که در زمان شبات، خیابان ها بسیار خلوت است. همچنین عرب ها هستند که یک پنجم جمعیت اسرائیل را تشکیل می دهند.

آنها در کنار اتومبیل های پارک شده خود می نشینند، تخمه آفتابگردان می شکنند، درمورد موتورها و مقدار اسب‌بخار اتومبیل ها حرف می زنند. در همانجاست که لوازم و قطعات یدکی را می خرند. در همان جا در مورد گذشته های دور حرف می زنند ، هنگامی که اتومبیل ها با دوام تر ساخته می شدند و انگار که روح داشتند.

ران آکرمن ۵۶ساله ، دلال املاک و صاحب مغرور یک ولوو 245DL استیشن واگون ۱۹۸۰ می گوید: «مردم سیاست و مشکلات و همه چیز را به فراموشی می سپارند.»

موضوع گرد همائی سالانه امسال، در روز جمعه ، اتومبیل های قدیمی و مقایسه انها با مدلهای تازه تر بود.

یک شورولت ۱۹۶۷ و یک شورولت ۲۰۱۷ ، و یک جگوار ۱۹۷۰ نیز در کنار جگواری از سال ۲۰۱۷ مقایسه می شد.

قدیمی ترین اتومبیل یک آوستین ۸ ارغوانی سال ۱۹۳۶ بود. یکی از شرکت کنندگان نیز گفت: در این دیوانه خانه هنوز جزایری از عقل و آرامش وجود دارد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG