لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۷

موج انفجارها در بغداد


در یک سری از بدترین خشونتها طی ماهها ،انفجار چهار خودرو بمبگذاری شده و ۱۰ بمب کنارجاده ای ٍظاهرا هماهنگ شده درسراسر شهر بغداد مناطق مسکونی و تجاری و دولتی پایتخت را هدف قرار داد و دهها کشته و بیش از ۱۸۵ زخمی از خود بجای گذارد.

ام هنین، یک زن ساکن بغداد، در باره انفجارها گفت، «بچه من خواب بود که خورده شیشه ها روی سر ما ريخت. همه کشورها آرامش دارن، ما چرا آرامش و صلح نداریم؟»

بدترین این انفجارها در محله «کراده» رخ داد که طی آن، به گفته پلیس، بمب گذار با کوباندن یک آمبولانس بمبگذاری شده به ساختمان دولتی مبارزه با فساد آنرا منفجر کرد.

انفجارها تنها چند روز پس از خروج آخرین سربازان آمریکا از عراق وزمانی روی میدهد که سیاستمداران شیعه و سنی و کرد بر سر حکم بازداشت طارق الهاشمی معاون سنی نخست وزیر دستخوش اختلاف شده اند. هاشمی متهم به سازماندهی توطنُه به قصد ترور مقامات دولتی است. او این اتهامات را رد کرده و برای فرار از بازداشت به کردستان عراق گریخته است.

المالکی در یک مصاحبه خبری در بغداد از مقامات کردستان خواست هاشمی را تحویل دهند و گفت، «مقامات کردستان باید متهم را به مقامهای قضایی فدرال تحویل دهند. بنابراین ما از برادران خود در منطقه کردستان میخواهیم با قبول مسؤلیت این کار را انجام دهند. آنها از این پرونده آگاهند و فرار او به یک ایالت دیگر مشکل ایجاد میکند.»

تا کنون هیچ گروهی مسؤلیت این انفجارها را بعهده نگرفته.

وزیر خارجه عراق روز چهارشنبه چالشهای کشور پس از خروج نیروهای آمریکا را سیاسی، و نه امنیتی، توصیف کرد وگفت، «این بحرانها در زمان بدی روی داد. بعد از خروج آخرین سربازآمریکایی و پس از دیدار موفقیت آمیز نخست وزیر از واشنگتن برای توافقهای مرحله بعدی.»

کاخ سفید گفت جو بایدن، معاون رییس جمهوری آمریکا، در یک گفتگوی تلفنی با المالکی و رییس پارلمان عراق از ضرورت فوری دیدار ومذاکره میان نخست وزیر دیگر بلوک سیاسی آن کشوربرای حل اختلافات صحبت کرد.

سخنگوی وزارت کشور عراق می گوید سه تن از محافظان طارق الهاشمی به توطنُه برای بمبگذاری علیه مقامات دولت با حمایت هاشمی اقرار کرده اند.

XS
SM
MD
LG