لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۷

انفجارهای چندگانه در عراق


انفجارهای چندگانه در عراق
انفجارهای چندگانه در عراق

مقام های عراقی می گویند انفجار بیش از ۱۲ بمب روز پنجشنبه بغداد را تکان داد. در این انفجارها دست کم ۶۳ تن کشته و بیش از ۱۸۰ نفر زخمی شدند.

انفجارهای ظاهرا هماهنگ در سراسر شهر، که بیشتر در محله های شیعه نشین رخ داد، چند روز پس از خروج سربازان آمریکایی ازعراق است.

نوری المالکی نخست وزیر گفت زمان انفجارها، ماهیت سیاسی هدف ها را تایید می کند.

یکی از کارمندان دفتر تلویزیون الحره در بغداد در یک مصاحبه تلفنی به صدای آمریکا گفت: بسیاری از عراقی ها احساس می کنند که ارتش هنوز آماده نیست مسئولیت های امنیتی را به دست بگیرد، با این حال کسی انتظار نداشت بیش از ۱۲ بمب در یک روز منفجر شود.

حمله ها در جریان یک بحران سیاسی و در حالی روی می دهد که دولت بازداشت طارق الهاشمی معاون سنی رییس جمهوری را دنبال می کند. هاشمی به توطئه چینی برای سو قصد به جان دیگر مقام های دولت متهم است.

اما هاشمی روز چهارشنبه گفت این اتهام ها انگیزه های سیاسی دارد و نوری المالکی نخست وزیر با وارد آوردن این اتهام ها می خواهد قدرتش را تحکیم کند.

هاشمی به صدای آمریکا گفت مالکی نیروهای اطلاعاتی و امنیتی را کنترل می کند و به دیگر مقام های برگزیده اجازه مداخله نمی دهد. هاشمی برای فرار از حکم بازداشت به منطقه نیمه خودمختار کردستان عراق گریخته است. پیش از این در روز چهارشنبه، مالکی در یک کنفرانس خبری در بغداد از مقام های کرد خواستار تحویل هاشمی شد.

هاشمی می گوید آمریکا نتوانسته یک الگوی دمکراتیک در عراق باقی بگذارد و کشور را در برابر مداخله ایران آسیب پذیر رها کرده است.

XS
SM
MD
LG